#RZECZoBIZNESIE: Zbigniew Okoński: Rynek mieszkaniowy kwitnie

Popyt organiczny na rynku mieszkaniowym w Polsce jest bardzo wysoki i wciąż przez wiele lat będzie niezaspokojony - mówi Zbigniew Okoński, prezes firmy Robyg.

Aktualizacja: 05.09.2016 08:10 Publikacja: 26.08.2016 14:53

#RZECZoBIZNESIE: Zbigniew Okoński: Rynek mieszkaniowy kwitnie

Foto: Rzeczpospolita

Deweloperzy w ostatnich latach cieszą się świetną koniunkturą na rynku mieszkań. Jednym z nich jest firma Robyg, która sprzedaje obecnie najwięcej mieszkań w Polsce. Jak długo utrzyma się wysoki popyt i czy możemy oczekiwać spadku cen mieszkań?

- Mamy nadzieję, że uda nam się utrzymać pozycję lidera w Polsce. Chcemy, żeby ilości mieszkań, które wprowadzamy na rynek, stale rosły – mówi Zbigniew Okoński.

Co zaważyło na sukcesie firmy w ostatnich latach? – Kiedy prawie 9 lat temu zostałem prezesem, firma liczyła zaledwie 40-parę osób. Teraz zatrudniamy ponad 300 pracowników. Rozwijamy się stopniowo i organicznie, nie ma jakiś drastycznych wzrostów. W firmie traktujemy się jak w rodzinie i komunikacja działa w dwie strony – nie tylko z góry na dół, ale pracownicy z dołu też zgłaszają wyżej swoje uwagi oraz błędy – podkreśla prezes Robyg.

Firma wyróżnia się na tle innych deweloperów również tym, że jest jednocześnie generalnym wykonawcą, za co odpowiada jednostka Robyg Construction.

- Sprawujemy bardzo silny nadzór nad tym, żeby jakość budowanych przez nas budynków była odpowiednia. Nie budujemy też na pusto, tylko pod konkretnych klientów. Na znaczną część budowanych obecnie mieszkań mamy już nabywców, którzy podpisali kontrakty – dodaje Okoński.

Firma Robyg ma obecnie bardzo silną pozycję w Warszawie i Gdańsku. W najbliższej przyszłości rozważa również wejście na rynek wrocławski.

Jaka jest obecnie sytuacja na rynku mieszkaniowym? Mówiło się, że ten rok będzie gorszy przez obostrzenia kredytowe, a jednak popyt na mieszkania wciąż jest bardzo wysoki. Już od 3 lat stopy procentowe utrzymują się na bardzo niskim poziomie, wiele osób decyduje się zatem zainwestować w zakup mieszkania na wynajem.

- Najwyższe zwroty z kapitału są w Gdańsku i wynoszą do 6 proc. rocznie. W Warszawie są rzędu 3,5-4,5 proc. – mówi Okoński.

Jakie są prognozy dla rynku? - Tutaj są rozbieżne zdania. Bardzo znana na rynku mieszkaniowym firma REAS ciągle ostrzega, że mamy w tym momencie peak, w związku z tym będzie spadek. My uważamy, że popyt organiczny w Polsce jest bardzo wysoki i wciąż przez wiele lat będzie niezaspokojony. Jeżeli nie będzie jakiegoś ogólnego tąpnięcia, jak obawy przed kryzysem gospodarczym, to nie sądzimy, żeby ten rynek spadał – ocenia Okoński.

Zbigniew Okoński wypowiedział się również dość pozytywnie o programie Mieszkanie Plus.

- Według naszych badań będzie on uzupełniał rynek, bo część osób, których nie stać na zaciągnięcie kredytu i nie mają gotówki w banku, a chcieliby mieć własne mieszkania, znajdzie właśnie swoje ujście w tym segmencie – mówi.

Firma Robyg nie wyklucza również podjęcia współpracy z państwem przy tym projekcie.

- Mamy też takie lokalizacje, które moglibyśmy przeznaczyć na tańsze mieszkania, na przykład w Gdańsku – dodaje.

Jak zmieniają się trendy na rynku mieszkaniowym w Polsce? Czego oczekują teraz klienci?

- Klienci zawsze oczekują, żeby rozkład mieszkania był optymalny i pasował do ich potrzeb. Mieszkania 2-3 pokojowe są teraz największym trendem rozwojowym, stanowią 75-80 proc. wszystkich sprzedawanych przez nas mieszkań – mówi Okoński.

Zbigniew Okoński dodał, że nie podejrzewa znacznych zmian cen mieszkań w najbliższym czasie i powinny się one utrzymać na stałym poziomie.

Nieruchomości
Rząd przyjął program tanich kredytów. Klienci już rezerwują odpowiednie mieszkania
Nieruchomości
Wielki recykling budynków nabiera tempa. Troska o środowisko czy o portfel?
Nieruchomości
Opada gorączka, ale nie chęci
Nieruchomości
Klienci czekają w blokach startowych
Nieruchomości
Kredyty mieszkaniowe: światełko w tunelu