fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nauka

Krowy, podobnie jak ludzie, burzliwie przechodzą okres dojrzewania

Pixabay
Naukowcy odkryli, że krowy mleczne wykazują emocjonalne różnice w zachowaniu w okresie dojrzewania. Podobnie jak u ludzi, potężna dawka hormonów powoduje u nich wahania nastrojów.

Badania przeprowadzono na krowach rasy Holstein. Zwierzęta obserwowano w okresie dojrzewania. - Nasze badania wykazały niespójne cechy osobowości w okresie dojrzewania - powiedziała Nina Von Keyserlingk z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie.

Niektóre krowy w okresie dojrzewania stały się bardziej nieśmiałe, inne zaś były bardziej odważne. Część z nich mniej chętnie zabliżała się do nowych osób i przedmiotów, w przeciwieństwie do pozostałych.

Poprzednie badania przeprowadzane na zwierzętach w różnym wieku wykazały, że krowy są stabilne w młodości i po osiągnięciu pełnej dojrzałości. Brakowało informacji na temat zmian zachodzących w okresie dojrzewania.

Von Keyserlingk i jej była uczennica Heather Neave oceniały krowy pod kątem dwóch cech osobowości. Testowano, jak zachowują się będąc same oraz w towarzystwie nowych przedmiotów i osób.

Naukowcy oceniali odwagę i chęć do odkrywania. Testy przeprowadzono na cielaka w wieku 1-3 miesięcy, roku oraz dwóch i pół roku.

Z badań wynika, że krowy są stabilne w pierwszych okresach życia i po osiągnięciu dorosłości, ale w okresie dojrzewania ich zachowania są trudniejsze do przewidywania.

- Naszym ogólnym celem jest poprawa jakości życia zwierząt w gospodarstwach rolnych - wyjaśniła Neave. - Najlepiej byłoby, gdyby w przyszłości zarządzanie było dostosowane do indywidualnych potrzeb, a nie do stada, tak aby wszystkie cielęta i krowy miały możliwość rozwoju w gospodarstwie i osiągnięcia pełnego potencjału produkcyjnego - dodała.

Źródło: The Guardian
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA