Szydło i Zalewska o reformie oświaty

Minister edukacji narodowej Anna Zalewska zapowiedziała w środę, że w kwietniu przedstawi harmonogram podwyżek dla nauczycieli.

Aktualizacja: 25.01.2017 12:49 Publikacja: 25.01.2017 12:42

Premier Beata Szydło i minister edukacji narodowej Anna Zalewska

Premier Beata Szydło i minister edukacji narodowej Anna Zalewska

Foto: PAP/Radek Pietruszka

Wdrożenie reformy oświaty - najważniejsze zadanie MEN

Wdrożenie reformy oświaty to najważniejsze zadanie, jakie stoi przed minister edukacji Anną Zalewską - powiedziała premier Beata Szydło, która kontynuuje przegląd ministerstw. Reforma jest wdrażana zgodnie z harmonogramem - podkreśliła premier.

W ramach przeglądu resortów Beata Szydło w środę rano spotkała się z wicepremierem, ministrem nauki i szkolnictwa wyższego Jarosławem Gowinem, minister edukacji Anną Zalewską i ministrem sportu Witoldem Bańką.

Jak powiedziała po spotkaniu, rozmowy dotyczyły m.in. połączenia działań, które podejmowane będą w kolejnych miesiącach i latach przez dwa resorty: nauki i szkolnictwa wyższego oraz resortu edukacji. Rozmowy dotyczyły tego, jak "reformując nie tylko polską szkołę, ale też szkolnictwo wyższe" wykształcić młodych ludzi tak, by ich umiejętności były "dostosowane do tych potrzeb, które są i w gospodarce, i na rynku pracy".

"Rozmawialiśmy przede wszystkim dzisiaj o tym, co zrobić, aby edukacja, aby wychowanie i szkolnictwo wyższe dawało szanse dla każdego młodego Polaka, ale też żeby przyczyniało się do rozwoju naszego kraju" - powiedziała premier. Podkreśliła, że system oświaty w Polsce traktowany jest całościowo.

Jak podkreśliła "w tej chwili wdrażana jest reforma oświaty" i "to jest to zadanie najważniejsze, które stoi przed panią minister Zalewską w tym roku".

"Jest to dobrze przygotowana (...) i przemyślana reforma; jest wprowadzana w życie zgodnie z założonym harmonogramem, wszystko przebiega tak, jak zostało zaplanowane" - podkreśliła Szydło.

Reforma przyjazna dzieciom, dbająca o nauczycieli

"To dobra reforma, potrzebna reforma, przyjazna dzieciom, przyjazna polskiej szkole, dbająca o to by nauczyciele mieli pracę i wychodząca naprzeciw oczekiwaniom rodziców, którzy chcą przed wszystkim, aby szkoła była bezpieczna dla ich dzieci, aby była szkołą, w której zdobywają wykształcenie i są pod dobrą opieką" - powiedziała premier. "Taki jest cel tej reformy" - podkreśliła.

Premier zapewniła, że proces przygotowania i wdrażania reformy oświaty jest na bardzo wysokim poziomie profesjonalizmu.

"Rozumiem, że są różnego rodzaju krytyki, obawy i stąd rodziły się te nieprzychylne głosy, które się pojawiały wokół tej reformy, ale ten etap mamy już sobą. Teraz wszyscy powinniśmy zadbać o to, by polska szkołą dostała tę nową szansę, która od pierwszego września 2017 r. przed nią stoi" - powiedziała.

Szefowa rządu poinformowała, że minister edukacji Anna Zalewska razem ze swoim zespołem przygotowuje wszystkie niezbędne rozporządzenia.

Przeszkolimy nauczycieli "wrażliwych roczników"

Do końca czerwca wszyscy nauczyciele tzw. wrażliwych roczników, czyli klas I, IV i VII zostaną przeszkoleni z nowych podstaw programowych - zapowiedziała minister edukacji Anna Zalewska. Szkolenia przeprowadzi Ośrodek Rozwoju Edukacji - dodała.

"Mamy gotowe, nowoczesne podstawy programowe" - podkreśliła minister, dodając, że zakładają one m.in. wprowadzenie w klasach w klasach I-III podstaw programowania i nauki gry w szachy jako wsparcie w nauczaniu matematyki.

Zalewska przypomniała, że zupełnie nowe podręczniki pojawią się w klasach: I, IV i VII. "Wszystkie pozostałe pozostają bez zmian" - powiedziała minister. Stąd też szkolenia obejmą właśnie nauczycieli, pracujących w tych klasach.

"Wszystkie podręczniki będą darmowe, dotacja została utrzymana dla wszystkich roczników" - przypomniała jednocześnie minister.

W tym roku ustawa różnicująca subwencję oświatową

W 2017 roku zostanie przygotowana ustawa o finansowaniu oświaty, która zróżnicuje subwencję oświatową na szkolnictwo zawodowe - zapowiedziała minister edukacji Anna Zalewska

"Razem z premierem (Mateuszem) Morawieckim będziemy pracować nad stworzeniem funduszu rozwoju edukacji zawodowej" - powiedziała Zalewska na konferencji prasowej po tym spotkaniu.

Szefowa MEN zapowiedziała, że w 2017 roku zostanie przygotowana ustawa o finansowaniu oświaty. "Pokażemy, że subwencja oświatowa na szkolnictwo zawodowe powinna być zróżnicowana i uzależniona od zawodu, który ma szansę na rynku" - powiedziała Zalewska.

Jak dodała, od 3 litego rozpocznie się analiza subwencji oświatowej. "Subwencja oświatowa nie przystaje do polityki oświatowej rządu. Nie przystaje do XXI wieku" - dodała.

W kwietniu harmonogram podwyżek dla nauczycieli

Minister edukacji narodowej Anna Zalewska zapowiedziała, że w kwietniu przedstawi harmonogram podwyżek dla nauczycieli.

Szefowa MEN wskazała, że od dwóch miesięcy pracuje zespół - składający się m.in. ze wszystkich związków zawodowych, samorządowców i przedstawicieli resortu, który pracuje nad statusem zawodowym pracowników oświaty.

"Chcemy ten system uporządkować, a jednocześnie chcemy wskazać drogę do kolejnych podwyżek. Chcielibyśmy wskazać te podwyżki od 2018 r. W tym roku, tak jak wcześniej powiedziałam, waloryzacja" - przekazała szefowa MEN.

Dodała, że od lutego wspólnie z ministrem nauki i szkolnictwa wyższego Jarosławem Gowinem "rozpocznie pracę, tak by pod koniec czerwca pokazać budowę systemu doskonalenia zawodowego nauczycieli".

Najważniejsze będzie spokojne wdrażanie reformy

W 2017 r. najważniejsze będzie spokojne, przy pełnej współpracy z rodzicami, nauczycielami i dyrektorami i samorządowcami, wdrażanie reformy - powiedziała minister edukacji Anna Zalewska.

"Za Ministerstwem Edukacji Narodowej intensywny, pracowity rok. Przed nami kolejny; i kolejne trzy" - powiedziała Zalewska.

Przypomniała najważniejsze działania podjęte przez jej resort, m.in. zniesienie obowiązku szkolnego dla sześciolatków oraz objęcie wszystkich dzieci sześcioletnich w edukacji przedszkolnej subwencją oświatową. Mówiła także o likwidacji tzw. godzin karcianych, sprawdzianu dla szóstoklasistów, wzmocnieniu nadzoru pedagogicznego, wprowadzeniu centralnego rejestru orzeczeń dyscyplinarnych wobec nauczycieli.

Zalewska przypomniała także ogólnopolską debatę, która skończyła się przedstawieniem założeń nowej ustawy Prawo Oświatowe. "Wynika z niej jednoznacznie, że zależy nam na bezpieczeństwie, w tym cyberbezpieczeństwie (...). Mówimy o wychowaniu, o dążeniu do jednozmianowości, małych klas (...). Pokazaliśmy 4-letnie liceum, szkołę branżową, szkołę podstawową na miarę XXI wieku" - podkreśliła.

Ustawa ta została ta przyjęta w grudniu przez parlament i podpisana w styczniu przez prezydenta Andrzeja Dudę. Zgodnie z nią od 1 września 2017 r. rozpocznie się reforma edukacji, w ramach której zmieniona zostanie m.in. struktura szkół. W miejsce obecnie istniejących typów wprowadzone zostaną: 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum i 5-letnie technikum oraz dwustopniowe szkoły branżowe; gimnazja mają zostać zlikwidowane.

"W 2017 roku to, co najważniejsze to spokojne, przy pełnej współpracy z rodzicami, nauczycielami i dyrektorami i samorządowcami wdrażanie reformy" - podkreśliła Zalewska.

Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Sądy i trybunały
Wymiana prezesów sądów na Śląsku i w Zagłębiu. Nie wszędzie Bodnar dostał zgodę
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego