fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Muzyka

Jazz dobry jest jesienią

Avishai Cohen zagra w Bielsku-Białej z trio Marcina Wasilewskiego
Fotorzepa, Marek Dusza
Brad Mehldau w Bielsku Białej, Charles Lloyd na Jazztopadzie i Cécile McLorin Salvant na Jazz Jantar to tylko niektóre gwiazdy, które wystąpią w listopadzie.

Koncerty Johna McLaughlina i Jeana-Luca Ponty'ego były wydarzeniami Jazz Jamboree, ale festiwalowa karuzela dopiero się rozkręca. 12 listopada rozpocznie się Jazzowa Jesień w Bielsku-Białej, a trzy dni później we Wrocławiu wystartuje 16. Jazztopad. W Gdańsku trwa Jazz Jantar, 27 listopada rozpocznie się Jazz Juniors w Krakowie. A z okazji 50-lecia słynnej wytwórni ECM Records w Centrum Koneser odbędzie się ECM50 Warsaw Festival z udziałem artystów związanych z tą oficyną.

Przez wiele lat Tomasz Stańko był dyrektorem artystycznym bielskiej Jazzowej Jesieni. Teraz festiwal nosi jego imię, a za stronę artystyczną odpowiada córka artysty, Anna. Charyzma Stańki gwarantowała koncerty największych sław. Renoma festiwalu przyciąga je nadal.

Filmowy Stańko

– Co roku tata prezentował premierowy projekt – mówi „Rz" Anna Stańko. – Teraz staram się wybrać jakąś część jego twórczości i pokazać ją w nowej formie. W tym roku będzie to muzyka filmowa. Wybierał sztuki teatralne i filmy, które dawały przestrzeń dla jego gry. Oprócz niej będzie na festiwalu muzyka napisana i wykonana na inaugurację Muzeum Powstania Warszawskiego. Słyszymy ją, kiedy zwiedzamy tam stałą ekspozycję. U nas wykona ją Marcin Wasilewski Trio i fantastyczny trębacz Avishai Cohen. Usłyszałam, jak w swoim stylu interpretuje muzykę taty rok temu na Jazz Juniors w Krakowie i postanowiłam zaprosić go do tego programu. Towarzyszyć im będzie AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy pod kierunkiem Marka Mosia. Tata zagrał z nią wiele wspaniałych koncertów.

Festiwal rozpocznie się koncertem tria brytyjskiego pianisty Djanga Batesa. Dzień później wystąpi kwartet włoskiego pianisty Giovanniego Guidiego, który zadedykował Stańce jedną z kompozycji na nowej płycie „Avec le temps", wydanej przez ECM Records. Gwiazdą wieczoru będzie najlepszy amerykański trębacz młodego pokolenia Ambrose Akinmusire. A solowy występ pianisty Brada Mehldaua (14.11) stanie się z pewnością wydarzeniem jesieni.

– Marzyłam, żeby pianista Tigran Hamasyan wystąpił z chórem i przedstawił suitę z płyty „Luys i Luso". Teraz to się spełni, a towarzyszyć mu będzie Camerata Silesia, którą sam wybrał. Tego wieczoru zagra także solo, a następnie w duecie z saksofonistą Trygvem Seimem. To będzie wyjątkowy, kameralny koncert – podkreśla Anna Stańko.

Na dwa dni przed tym, zanim 17 listopada koncertem Jasona Morana zakończy się Jazzowa Jesień, we Wrocławiu rozpocznie się Jazztopad, jeden z najważniejszych festiwali na jazzowej mapie Europy.

Wrocławskie premiery

– Zawsze ważne dla mnie są premiery – mówi „Rz" dyrektor artystyczny Jazztopadu Piotr Turkiewicz. – Cieszę się, że udało mi się namówić Nicole Mitchell do zrobienia czegoś zupełnie nowego, do wystąpienia z orkiestrą kameralną. Ta flecistka i kompozytorka przyjedzie do Wrocławia z silną reprezentacją sceny chicagowskiej: wiolonczelistką Tomeką Reid i perkusistą Mikiem Reedem. Towarzyszyć im będzie Orkiestra Leopoldinum. Takie nieoczywiste najbardziej mnie cieszą.

Gościem Jazztopada będzie również Danilo Perez, pianista, którego kojarzymy z kwartetem Wayne'a Shortera. Wykona premierowy utwór „Global Messengers" z udziałem międzynarodowego zespołu. Zamówienie u niego nowej kompozycji było możliwe dzięki współpracy kilku instytucji: London Jazz Festival, Detroit Jazz Festival i Telus Center.

Saksofonista Charles Lloyd był na tym festiwalu już kilka razy. Tym razem zaprezentuje orkiestrową wersję suity „Wild Man Dance", którą napisał specjalnie dla Wrocławia. Jej koncertowe nagranie trafiło na album Blue Note Records i przyniosło Jazztopadowi uznanie na świecie. Lloyd dopisał nową część do utworu, więc to też będzie premiera.

Pojawią się artyści nowego pokolenia, m.in. perkusista i lider Makaya McCraven. – Sporo już namieszał w jazzie, dwukrotnie widziałem go na żywo i zrobił na mnie tak silne wrażenie, że postanowiłem go zaprosić – rekomenduje Piotr Turkiewicz.

Amerykańska wokalistka Cécile McLorin Salvant, która w Polsce po raz pierwszy zaśpiewała w Gdańsku, wraca na festiwal Jazz Jantar 20 listopada w glorii najlepszej wokalistki jazzowej, z trzema nagrodami Grammy i tytułem Jazzowej Artystki Roku według magazynu „Down Beat".

Odbywający się od 25 do 27 listopada ECM50 Warsaw Festival wpisuje się w serię festiwali organizowanych na świecie z okazji jubileuszu tej wytwórni. Do Warszawy przyjadą związani z nią Skandynawowie: gitarzysta Jakob Bro, basista Björn Meyer i pianista Tord Gustavsen. Miłośnicy filmu będą zachwyceni koncertem Tarkovsky Quartet, pianisty François Couturiera i wiolonczelistki Anji Lechner. Natomiast fani z radością powitają kwartet Macieja Obary i trio Marcina Wasilewskiego nagrywających dla ECM. Obara zaprezentuje muzykę z wydanego właśnie albumu „Three Crowns".

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA