fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Muzyka

Słynna francuska artystka Marie Laforet nie żyje

Marie Laforet na srebrnym ekranie zadebiutowała u boku Alaina Delona
AFP
Marie Laforet, słynna francuska piosenkarka i aktorka, zmarła w sobotę w Szwajcarii. O śmierci artystki poinformowała w niedzielę jej rodzina.

Marie Laforet zagrała w 35 filmach, płyty z jej piosenkami rozeszły się w nakładzie ponad 35 milionów.

Artystka zmarła w szwajcarskim Genolier. Miała 80 lat. Przyczyny jej śmierci nie zostały ujawnione.

Jako piosenkarka zyskała sławę w 1963 r., gdy wypuściła singiel "Vendanges de l’amour". Publiczność pokochała ją także za utwory "Ivan, Boris i ja", "Il a neigé sur Yesterday", "Viens sur la montagne" czy "Marie-douceur, Marie-colere". W latach 70. nagrała "Viens, viens", francuską wersję piosenki "Rain, rain, rain", której autorem był Simon Butterfly.

Laforet adaptowała na francuski rynek hity zza oceanu, m.in. "Blowin' in the wind" Boba Dylana, "House of the rising sun", słynne peruwiańskie "El cóndor pasa" oraz "The sound of silence" duetu Simon and Garfunkel.

Na srebrnym ekranie artystka zadebiutowała w 1960 r. u boku Alaina Delona w filmie "W pełnym słońcu" (reż. René Clément) na podstawie powieści Patricii Highsmith "Utalentowany pan Ripley". Po entuzjastycznie przyjętym występie otrzymała kolejne propozycje. W 1961 r. zagrała w obrazie "La fille aux yeux d'or", po premierze którego zyskała tytułowy przydomek "dziewczyny o złotych oczach". Występowała pod okiem takich reżyserów jak Georges Lautner, Henri Verneuil, Pierre Granier-Deferre, Michel Deville oraz Jean-Pierre Mocky.

Karierę muzyczną rozpoczęła po wykonaniu tytułowej piosenki w filmie "Saint Tropezi Blues". Śpiewała po francusku i hiszpańsku, czerpiąc inspiracje z amerykańskiej i europejskiej sceny folkowej. W wywiadach przekonywała, że nie ma dobrego głosu i mówiła, że wstyd jej wykonywać piosenki pop.

Marie Laforet zdobyła popularność m.in. za sprawą piosenki "Viens, viens" (fotografia z 2005 r.)
AFP

Mimo komercyjnego sukcesu "Viens, viens", pod koniec lat 70. zrezygnowała z występów, przeniosła się do Genewy, gdzie otworzyła galerię sztuki. W 1994 r. wydała czteropłytowy album, podsumowujący jej karierę.

Artystka zaistniała także w świecie teatru. W 2000 r. była nominowana do nagrody Moliera za rolę Marii Callas. - Nie mam trzech karier, a tylko trzy sposoby wyrażania siebie - powiedziała w jednym z wywiadów, pytana o kino, scenę i śpiew.

Marie Laforet urodziła się w 5 października 1939 r. w Soulac-sur-Mer w zachodniej Francji. Jej prawdziwe nazwisko to Maitena Doumenach. Pięciokrotnie wychodziła za mąż, miała troje dzieci.

Źródło: RFI
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA