Blisko 25 tys. cywilnych pracowników policji, choć często wykonuje tę samą pracę lub w tych samych warunkach co funkcjonariusze, traktowanych jest znacznie gorzej. Dlatego domagają się zmian w ustawie o policji.

– Jesteśmy w trakcie opracowywania projektu nowelizacji – powiedziała na posiedzeniu podzespołu ds. służb mundurowych Rady Dialogu Społecznego Małgorzata Lewicka z NSZZ Pracowników Policji.

Obecnie członkowie korpusu służby cywilnej zatrudnieni w policji nie otrzymują zwiększonej stawki wynagrodzenia za godziny nadliczbowe. Jest to niezgodne z przepisami Europejskiej Karty Społecznej. Nowelizacja ustawy o służbie cywilnej, choć zapowiadana od kilku lat, nie doszła do skutku. A praca w godzinach nadliczbowych jest w tej służbie szczególnie częsta, bo wynika z istoty jej zadań. Dlatego to właśnie ustawa pragmatyczna powinna zdaniem związkowców zostać zmieniona.

Druga postulowana zmiana dotyczy dodatkowych urlopów dla pracowników zatrudnionych w warunkach uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia, w szczególności w laboratoriach kryminalistycznych. Choć cywile wykonują często te same zadania, nie maja prawa do dodatkowego wolnego.

Beata Kalicka ze Związku Zawodowego Pracowników Cywilnych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji podkreśliła, że uregulowania wymaga też sytuacja pracowników cywilnych innych służb.