fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mundurowi

Pracownicy policji chcą wyższych wynagrodzeń za nadgodziny

Fotorzepa, Roman Bosiacki
Pracownicy policji domagają się wyższych wynagrodzeń za nadgodziny.

Blisko 25 tys. cywilnych pracowników policji, choć często wykonuje tę samą pracę lub w tych samych warunkach co funkcjonariusze, traktowanych jest znacznie gorzej. Dlatego domagają się zmian w ustawie o policji.

– Jesteśmy w trakcie opracowywania projektu nowelizacji – powiedziała na posiedzeniu podzespołu ds. służb mundurowych Rady Dialogu Społecznego Małgorzata Lewicka z NSZZ Pracowników Policji.

Obecnie członkowie korpusu służby cywilnej zatrudnieni w policji nie otrzymują zwiększonej stawki wynagrodzenia za godziny nadliczbowe. Jest to niezgodne z przepisami Europejskiej Karty Społecznej. Nowelizacja ustawy o służbie cywilnej, choć zapowiadana od kilku lat, nie doszła do skutku. A praca w godzinach nadliczbowych jest w tej służbie szczególnie częsta, bo wynika z istoty jej zadań. Dlatego to właśnie ustawa pragmatyczna powinna zdaniem związkowców zostać zmieniona.

Druga postulowana zmiana dotyczy dodatkowych urlopów dla pracowników zatrudnionych w warunkach uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia, w szczególności w laboratoriach kryminalistycznych. Choć cywile wykonują często te same zadania, nie maja prawa do dodatkowego wolnego.

Beata Kalicka ze Związku Zawodowego Pracowników Cywilnych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji podkreśliła, że uregulowania wymaga też sytuacja pracowników cywilnych innych służb.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA