fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mieszkaniowe

"Mieszkanie dla Młodych": Więcej mieszkań dla młodych

Materiały
W Warszawie dopłatami będzie objętych ok. 2,1 tys. lokali, w Krakowie - ok. 1,2 tys.

O sytuacji na rynku emdeemowskich mieszkań mówi Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl:

- Ostatnie miesiące przyniosły wyraźny zastój w programie "Mieszkanie dla Młodych". Miesięczną wartość udzielonych dopłat na poziomie 25 - 30 mln zł trudno uznać za dużą, skoro jeszcze niedawno analogiczne wyniki były cztery - pięć razy większe.

Odmrożenie pozostałej części puli na 2017 rok (373 mln zł) z pewnością zwiększy kwotę przyznanego dofinansowania. Ten bodziec popytowy będzie krótki, ale bardzo intensywny. Warto pamiętać, że od początku 2017 roku dofinansowanie wkładu znów stanie się możliwe w przypadku używanych mieszkań, ukończonych lokali deweloperskich i mieszkań z przyszłorocznym terminem ukończenia.

Dzięki lokalom należącym do dwóch ostatnich kategorii, klienci deweloperów będą mieli nawet kilkakrotnie większy wybór ofert z rządowym dofinansowaniem. Na podstawie danych portalu RynekPierwotny.pl można sprawdzić, jak od 1 stycznia 2017 roku wzrośnie wybór nowych emdeemowskich mieszkań w największych miastach kraju.

Taka analiza zakłada, że lokale dostępne 14 grudnia 2016 roku nie sprzedadzą się już do końca miesiąca, a limit programu "MdM" z Gdańska na pierwszy kwartał 2017 r. będzie taki jak dziś. Następna zmiana limitów dla wszystkich województw poza pomorskim, odbędzie się na przełomie marca i kwietnia 2017 roku. Informacje z bazy danych RynekPierwotny.pl wskazują, że na początku 2017 roku duży wybór nowych mieszkań objętych dopłatami znów będą mieli kredytobiorcy z:

Warszawy - ok. 2100 mieszkań do 75 mkw. z ceną ofertową nieprzekraczającą limitu Krakowa - ok. 1200 mieszkań
Wrocławia - ok. 800 mieszkań
Gdańska - ok. 500 mieszkań (przy obecnym poziomie limitu)
Poznania - ok. 470 mieszkań Białegostoku - ok. 450 mieszkań

Spory deficyt nowych lokali z dopłatą prawdopodobnie będzie widoczny w Rzeszowie Rzeszowie, Olsztynie oraz Łodzi. Problemy demograficzne sprawiają, że to ostatnie miasto nie jest atrakcyjne dla deweloperów (pomimo relatywnie wysokiego poziomu limitów "MdM"). Młodzi mieszkańcy szukający mieszkania mają jednak do dyspozycji dobrze rozwinięty i tani rynek wtórny.

Na początku 2017 roku bardzo duży wzrost udziału nowych mieszkań z dopłatą będzie widoczny w Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Lublinie, Poznaniu, Rzeszowie, Szczecinie, Warszawie oraz Wrocławiu. Pierwsze z wymienionych miast może być nieoczekiwanym liderem programu "MdM".

Dzięki relatywnie wysokim limitom cenowym ponad 60 proc. białostockich lokali z rynku pierwotnego zakwalifikuje się do "MdM" (bez rabatów od ceny ofertowej). Wysokim udziałem nowych „mieszkań dla młodych" powinny cechować się też cztery inne miasta - Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice oraz Kielce.

Można oczekiwać, że pozostała część przyszłorocznej puli (373 mln zł) wyczerpie się w ciągu trzech - czterech miesięcy, a później program 'MdM" znacząco zwolni. Taka zmiana będzie nieunikniona, gdyż po wyczerpaniu puli 373 mln zł dofinansowanie zostanie ograniczone tylko do nowych mieszkań z terminem ukończenia w 2018 roku.

Dlatego osoby planujące skorzystanie z rządowego dofinansowania w przyszłym roku powinny szybko załatwić wszystkie formalności. Tacy kredytobiorcy muszą zdawać sobie sprawę, że kolejna szansa na dotowanie używanych lokali i gotowych mieszkań deweloperskich pojawi się dopiero na początku 2018 roku.

W ostatnim roku działania "MdM" ograniczeniem będzie jednak możliwość składania wniosków tylko do 30 września. Graniczny termin wypłaty dofinansowania do wkładu własnego to 31 grudzień 2018 roku. Na razie nie można jednak przesądzać, czy w drugiej połowie 2018 r. będą jeszcze dostępne pieniądze na rządowe dopłaty.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA