fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mieszkaniowe

Więcej mieszkań na wynajem

materiały prasowe
Każdy, kto buduje przyzwoite lokale, powinien je sprzedać. Popyt na mieszkania jest nadal duży, a podaż się kurczy – mówi Tomasz Konarski, prezes fińskiej firmy deweloperskiej YIT w Polsce.

Spółka YIT zapowiada mocne wejście na rynek mieszkań na wynajem. Gdzie i kiedy powstanie pierwszy budynek? Ile mieszkań zaoferuje?

Przygotowania do wejścia na rynek wynajmu mieszkań zaczęliśmy w grudniu 2018 roku od zakupu nieruchomości pod projekt colivingowy Smartti Mokotów na skrzyżowaniu ulic Domaniewskiej i Postępu w Warszawie.

Nie poprzestaliśmy jednak na tym i na wynajem przeznaczymy również trzy obiekty mieszkaniowe. Będą to jeden z etapów osiedla Parkur Residence przy ul. Kłobuckiej oraz dwa etapy osiedla Nordic Bemowo przy ul. Lazurowej w stolicy. Łącznie to niemal 1,2 tys. jednostek mieszkalnych w pięciu budynkach w Warszawie.

Mamy już komplet pozwoleń i kończymy negocjacje z generalnymi wykonawcami, aby już w pierwszym kwartale przyszłego roku rozpocząć budowę trzech budynków. Prace nad pozostałymi dwoma rozpoczną się najprawdopodobniej w trzecim kwartale 2021 roku, po uzyskaniu odpowiednich decyzji.

Budynki wybudujecie dla funduszu? Którego? Na jakich zasadach powstaną?

Wspólnie z firmą doradczą Colliers opracowaliśmy profesjonalne materiały marketingowe i modele finansowe. W trzecim kwartale tego roku rozpoczęliśmy proces poszukiwania inwestora na wymieniony portfel nieruchomości.

Udało się nam znaleźć fundusz, który jako większościowy udziałowiec być może obejmie udziały w strukturze inwestującej w nieruchomości na wynajem.

Obecnie, po podpisaniu listu intencyjnego i udzieleniu inwestorowi wyłączności, trwają badania due diligence oraz negocjacje umów wspólników.

Rola YIT w tym przedsięwzięciu polega na wybudowaniu pięciu budynków pod wynajem, ale nasza firma planuje również zostać mniejszościowym inwestorem w planowanej strukturze joint venture. Niewykluczone, że będziemy również odpowiedzialni za zarządzanie mieszkaniami na wynajem. Przewidujemy, że transakcja może zostać zawarta w pierwszym kwartale 2021 roku.

Jakie mieszkania zaoferujecie? Popularne? Z wyższej półki?

W ramach przygotowanego portfela oferujemy mieszkania należące do klasy średniej, a także pokoje colivingowe o znacznie wyższym standardzie niż te znane z prywatnych domów studenckich.

Lokale w Parkur Residence oraz Nordic Bemowo będą miały różne metraże – w ofercie znajdą się kawalerki oraz mieszkania dwu-,trzy- i czteropokojowe. Dzięki temu będzie ona dopasowana do potrzeb różnych grup odbiorców.

W Smartti Mokotów przewidujemy lokale jedno- i dwupokojowe. We wszystkich projektach stawiamy na wysokiej jakości materiały budowlane, duże okna zapewniające dostęp do naturalnego oświetlenia oraz proekologiczne rozwiązania.

Podobne inwestycje z mieszkaniami na wynajem firma planuje też w innych miastach? Które są na celowniku?

Decyzje odnośnie do innych miast będą podejmowane po zamknięciu transakcji w Warszawie.

Czy firma bierze pod uwagę przekształcenie w czynszówki także innych budynków, w których pierwotnie planowała mieszkania na sprzedaż?

Na razie do planowanego portfela mieszkań na wynajem włączamy trzy wspomniane nieruchomości. Dziś nie planujemy przeznaczać większej liczby własnych projektów na te cele.

Macie duży bank ziemi? Kupujecie kolejne grunty? Da się w ogóle znaleźć obecnie działkę do szybkiej zabudowy?

Posiadany przez YIT bank ziemi pozwala utrzymać naszą skalę działania w Polsce przez najbliższe trzy–cztery lata. Nie jest to satysfakcjonujące, dlatego szukamy kolejnych działek, choć zdajemy sobie sprawę, jak trudne jest obecnie nabycie wartościowego gruntu pod zabudowę mieszkaniową.

Jak będzie wyglądał rynek deweloperski po pandemii? Jakie inwestycje okażą się najbardziej potrzebne?

Pandemia nic nie zmienia w kwestii podstawowych ludzkich potrzeb. Każdy chce mieć swoje miejsce – mieszkanie, w którym będzie czuł się dobrze i bezpiecznie. Odrębną kwestią jest to, czy taką osobę będzie stać na zakup nieruchomości lub czy w czasach niepewności będzie ona chciała podejmować zobowiązanie kredytowe na kilkadziesiąt lat.

Rozwiązaniem może być profesjonalny rynek wynajmu mieszkań. Przewidujemy jednak, że większość Polaków będzie chciała posiadać nieruchomość na własność, dlatego realizacja projektów mieszkaniowych na sprzedaż indywidualnym klientom będzie miała się dobrze. Najbardziej popularne pozostaną te mieszkania, na które Polaków po prostu stać.

A jakie nieruchomości okażą się największymi przegranymi?

Jeśli chodzi o inwestycje mieszkaniowe, to nie sądzę, aby jakiekolwiek były przegrane. Popyt jest nadal duży, podaż się kurczy. Generalnie każdy, kto buduje przyzwoite mieszkania, powinien je sprzedać.

Deweloperzy rzeczywiście nie narzekają na sprzedaż mieszkań. I wcale nie muszą obniżać cen. Chętni ciągle są. Budować osiedla chcą dziś nawet deweloperzy biurowi i czy deweloperzy znani z budowy parków handlowych. Nie za ciasno będzie na tym rynku?

Rynek mieszkaniowy od kilkudziesięciu lat jest tak rozdrobniony, że większa liczba nowych deweloperów nie ma większego znaczenia. Jedyne, co jest bardzo ważne, to umiejętność i zdolność finansowa do zbudowania odpowiedniego banku ziemi do budowy kolejnych mieszkań. A to pozostaje ogromnym wyzwaniem.

CV

Tomasz Konarski, prezes fińskiej firmy deweloperskiej YIT w Polsce. Członek zarządu Fińskiego Stowarzyszenia Biznesu (FTG) w ramach Skandynawsko-Polskiej Izby Gospodarczej (SPCC). Z rynkiem nieruchomości związany od 1998 r. W latach 2010–2015 wiceprezes spółki Qualia Development, a w 2007–2010 – wiceprezes Longbridge. Absolwent WSPiZ im. Leona Koźmińskiego (w 1998 r. licencjat – zarządzanie i marketing; w 2000 r. magister – finanse i rachunkowość przedsiębiorstw). W 2004 r. uzyskał dyplom Professional Part 2 studiów ACCA. Ukończył studia podyplomowe w Stockholm School of Economics.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA