Własność wszystkich, a korzysta tylko jedna osoba

Właściciele mieszkań zwykle korzystają z miejsc postojowych w podziemnych garażach dzięki umowom quoad usum.

Aktualizacja: 22.11.2018 19:42 Publikacja: 22.11.2018 18:35

Z reguły kupuje się udział we współwłasno- ści garażu, a potem otrzymuje się przydział miejsca posto

Z reguły kupuje się udział we współwłasno- ści garażu, a potem otrzymuje się przydział miejsca postojowego

Foto: AdobeStock

Obrót komórkami lokatorskimi, schowkami czy miejscami postojowymi w podziemnym garażu nie jest prosty. Przepisy go nie ułatwiają.

Deweloperzy szukają więc różnych furtek w prawie. Najczęściej korzystają z umowy quoad usum. Oznacza to, że część nieruchomości oddaje się do wyłącznego korzystania jednemu właścicielowi.

– Często korzystamy z tej umowy w wypadku podziemnych garaży. Z reguły sprzedaje się je jako odrębny lokal użytkowy. Właściciele mieszkań są jego współwłaścicielami. Następnie na podstawie umowy quoad usum ustala się, które z miejsc postojowych są do wyłącznej dyspozycji poszczególnych właścicieli – mówi Przemysław Dziąg, radca prawny z Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Natomiast jeżeli przyszły właściciel mieszkania nie jest zainteresowany miejscem postojowym w garażu, nie kupuje udziału w jego współwłasności.

Z umów quoad usum korzysta się również w wypadku miejsc postojowych na zewnątrz budynków, tarasów na dachach czy przydomowych ogródków, z których korzystają właściciele mieszkań na parterze. Sa to z reguły bowiem części wspólnie nieruchomości. Umowa „blokuje" korzystanie z tych części innym właścicielom.

– Zawiera się ją na czas nieokreślony. Oczywiście umowę quoad usum można zawsze zmienić, gdy np. z miejsca postojowego na zewnątrz budynku ma korzystać inna osoba aniżeli dotychczas.

Inaczej sytuacja wygląda w wypadku komórek lokatorskich. Są one na ogół pomieszczeniami przynależnymi do lokalu.

O takich pomieszczeniach mówi art. 2 ust. 4 ustawy o własności lokali. Wynika z niego, że do lokalu mogą przynależeć, jako jego części składowe, pomieszczenia, nawet jeżeli bezpośrednio do niego nie przylegają lub są położone na działce poza budynkiem. W szczególności chodzi o: piwnicę, strych, komórkę, garaż.

– Oznacza to, że komórka jest częścią składową mieszkania. Oznacza to, że jeżeli w akcie notarialnym sprzedaży mieszkania widnieje jako pomieszczenie przynależne do mieszkania, to w przyszłości można je kupić tylko z komórką – wyjaśnia mec. Przemysław Dziąg.

Komórki nie podlegają co do zasady samodzielnemu obrotowi, choć teoretycznie odłączenie komórki od jednego lokalu w celu sprzedaży jej właścicielowi innego mieszkania jest możliwe. Zwyczajnie jednak to się nie opłaca.

– Odłączenie pomieszczenia przynależnego od jednego mieszkania i przyłączenie go do drugiego to szczególny przypadek podziału nieruchomości. Właściciele lokali mogą to zrobić. W takim jednak wypadku niezbędna jest zgoda wspólnoty mieszkaniowej wyrażona w formie uchwały. Mówi o tym konkretnie art. 22 ust. 4 ustawy o własności lokali – tłumaczy Przemysław Dziąg.

Niedawno Sąd Najwyższy podjął uchwałę, która miała ułatwić obrót komórkami (sygnatura akt III CZP 52/18).Dotyczyła ona jednego z wrocławskich deweloperów. Chciał sprzedać komórkę, która była pomieszczeniem przynależnym do innego lokalu.

Sąd wieczystoksięgowy odmówił jej wpisu do księgi wieczystej. Doszło do sporu, w którym głos zabrał SN. Orzekł, że deweloper może swojemu klientowi sprzedać komórkę należącą do innego mieszkania (jako pomieszczenie przynależne), ale jest jeden warunek. Musi mieć na to zgodę wspólnoty mieszkaniowej wyrażoną w formie uchwały.

– Uchwała potwierdza jedynie obecną praktykę żądania zgody wspólnoty na obrót komórkami. Nie ułatwi to nam życia – tłumaczy mec. Przemysław Dziąg. ©?

—Renata Krupa-Dąbrowska

Obrót komórkami lokatorskimi, schowkami czy miejscami postojowymi w podziemnym garażu nie jest prosty. Przepisy go nie ułatwiają.

Deweloperzy szukają więc różnych furtek w prawie. Najczęściej korzystają z umowy quoad usum. Oznacza to, że część nieruchomości oddaje się do wyłącznego korzystania jednemu właścicielowi.

Pozostało 91% artykułu
Nieruchomości
Rząd przyjął program tanich kredytów. Klienci już rezerwują odpowiednie mieszkania
Nieruchomości
Wielki recykling budynków nabiera tempa. Troska o środowisko czy o portfel?
Nieruchomości
Opada gorączka, ale nie chęci
Nieruchomości
Klienci czekają w blokach startowych
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Nieruchomości
Kredyty mieszkaniowe: światełko w tunelu