fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mieszkaniowe

Taniej z drugiej czy z pierwszej ręki?

Fotorzepa/
Za metr nowego mieszkania w Warszawie trzeba zapłacić średnio ponad 8,7 tys. zł. Na metr lokalu używanego wystarczy niespełna 8,4 tys. zł.

Analizę cen mieszkań na rynku warszawskim przeprowadził portal NieruchomosciSzybko.pl. - Osoby zniechęcone szybkimi wzrostami cen nowych mieszkań w stolicy coraz częściej spoglądają na rynek wtórny - mówi Leszek Markiewicz, ekspert portalu NieruchomosciSzybko.pl. - Uśrednione dane GUS z całej Polski wskazują, że używane mieszkania są znacząco tańsze od nowego.

Ale ta ogólna zasada nie dotyczy wszystkich rynków. - W dwóch największych metropoliach - w Warszawie i Krakowie już od dawna widać tylko niewielkie różnice pomiędzy średnią ceną 1 mkw. nowych a używanych mieszkań - mówi ekspert portal NieruchomosciSzybko.pl. - Warto się dowiedzieć, jak te różnice wyglądają po serii podwyżek na warszawskim rynku pierwotnym. Wzrosty cen skłaniają coraz więcej osób do zainteresowania się ofertą używanych mieszkań.

Ekspert przywołuje dane NBP, które pokazują zmiany cen nowych i używanych mieszkań w stolicy. - Zestawienie obejmujące okres od I kw. 2014 r. do I kw. 2019 r. pokazuje, że koszty zakupu używanych mieszkań podążały za wzrostami cen nowych warszawskich lokali - zauważa Leszek Markiewicz. - Przez ostatnie pięć lat kwartalna różnica pomiędzy przeciętnymi cenami 1 mkw. na rynku pierwotnym i wtórnym nigdy nie przekraczała 5,5 proc. - mówi ekspert portalu NieruchomosciSzybko.pl. - Używane mieszkania na ogół były tańsze. Od II kw. 2017 r. do III kw. 2018 r. to używany nieruchomości były nieco droższe.

- Oczywiście, trzeba brać pod uwagę, że NBP nie analizuje całego warszawskiego rynku mieszkań. Oznacza to pewien margines błędu - zastrzega Leszek Markiewicz. - Porównując ceny, warto też uwzględniać także różnicę w jakości między nowym a używanym zasobem mieszkaniowym. Lokale z rynku wtórnego ogólnie rzecz biorąc, są mniej nowoczesne i bardziej energochłonne, co oznacza wyższe koszty ogrzewania. Z drugiej strony wiele starszych osiedli ma bardzo dobre adresy i rozbudowana infrastrukturę.

Analityk porównuje też wzrost średnich transakcyjnych cen nowych i używanych mieszkań w Warszawie. Porównanie bazujące na danych NBP wygląda tak:

1 rok (I kw. 2018 r./I kw. 2019 r.) - wzrost o 10 proc. (nowe mieszkania) / wzrost o 4 proc. (używane mieszkania)

2 lata (I kw. 2017 r./I kw. 2019 r.) - wzrost o 16 proc. (nowe mieszkania) / wzrost o 13 proc. (używane mieszkania)

3 lata (I kw. 2016 r./I kw. 2019 r.) - wzrost o 15 proc. (nowe mieszkania) / wzrost o 13 proc. (używane mieszkania)

4 lata (I kw. 2015 r./I kw. 2019 r.) - wzrost o 18 proc. (nowe mieszkania) / wzrost o 14 proc. (używane mieszkania)

5 lat (I kw. 2014 r./I kw. 2019 r.) - wzrost o 20 proc. (nowe mieszkania) / wzrost o 17 proc. (używane mieszkania)

- W ujęciu długookresowym używane mieszkania na warszawskim rynku wtórnym drożały prawie tak samo szybko jak lokale od deweloperów - mówi analityk. - Ciekawa rozbieżność jest natomiast widoczna w perspektywie jednego roku (I kw. 2018 r. - I kw. 2019 r.). Może ona wynikać z kilku przyczyn. Niewykluczone, że na warszawskim rynku wtórnym szybciej dało znać o sobie zniechęcenie potencjalnych nabywców mieszkań szybkimi wzrostami cen - twierdzi Leszek Markiewicz. - Nie można wykluczać także wpływu innego czynnika. Mowa o pojawieniu się na stołecznym rynku pierwotnym większej liczby ekskluzywnych mieszkań, które zawyżają średnią cenę 1 mkw. Takie wytłumaczenie również jest prawdopodobne, bo warszawscy deweloperzy widząc popyt na droższe lokale z segmentu premium, zaczęli rozbudowywać ich ofertę - wyjaśnia.

ˇ

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA