fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mieszkaniowe

#RZECZoBIZNESIE: Grzegorz Kiełpsz: Dodatkowy impuls do wzrostu cen mieszkań

tv.rp.pl
Przez UOKiK forsowana jest nowelizacja ustawy deweloperskiej i nieszczęsna składka na Deweloperski Fundusz Gwarancyjny - mówi Grzegorz Kiełpsz, prezes Polskiego Związku Firm Deweloperskich, gość programu Pawła Rożyńskiego.

Wydaje się, że mieszkania są drogie, bo przebiły rekordy z 2007 r.

- Jeżeli dołoży się do tego inflację i poziom przychodów społeczeństwa, nie są to już zatrważające stawki. Na pewno ceny mieszkań rosną i na razie nie widać horyzontu, gdzie miałyby się zatrzymać czy spadać - mówił Kiełpsz.

Powodów wzrostu cen jest kilka.

- Przede wszystkim to wzrost kosztów i cen działek. Przy dobrej koniunkturze, właściciele gruntów życzą sobie więcej. Samorządy organizują przetargi i sprzedają działki. Być może mogłyby wystawiać więcej działek na rynek. Samorządy realizują też swoją politykę mieszkaniową, czyli budowę mieszkań komunalnych – tłumaczył gość.

- Koszty materiałów już nie szybko, ale rosną, bo rosną koszty pracy i energii elektrycznej – dodał.

Podkreślił, że 20 proc. marże deweloperów, o których się mówi, nie obejmują grupy kosztów. - To jest średnia marża operacyjna na projektach. Pierwszy ruch każdego przedsiębiorcy, to przerzucenie wzrostu kosztów na cenę towaru i tak też się dzieje w przypadku mieszkań - stwierdził Kiełpsz.

Ceny mieszkań rosły 10 proc. rocznie.

- Nie ma przesłanek, żeby ten wzrost był niższy. Być może w najbliższym czasie będzie dodatkowy impuls do wzrostu cen. Przez UOKiK forsowana jest nowelizacja ustawy deweloperskiej i nieszczęsna składka na Deweloperski Fundusz Gwarancyjny – mówił gość.

- Moim zdaniem zabezpieczenia interesów klientów już są wystarczające. Stosując obecną ustawę żadnego bankructwa dewelopera, w którym ucierpieli klienci nie było – dodał.

Deklaracja UOKiK jest taka, że chodzi o jeszcze większą ochronę klientów. - Upór i desperacja w promowaniu wspomnianego funduszu wygląda jakby była potrzeba stworzenia kolejnej instytucji, która będzie miała ogromne środki. Zebranie 3 proc. od obecnej sprzedaży to prawie 2 mld zł - zauważył Kiełpsz.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA