Mapa zdrowotnych nierówności

Rankingi szpitali wojewódzkich | To, która placówka okazała się najlepszym szpitalem w województwie, często budzi wśród dyrektorów większe emocje niż miejsce w Złotej Setce. Wojewódzkie rankingi są szczególnie ważne w świetle zapowiedzi o utworzeniu sieci szpitali i map potrzeb zdrowotnych.

Publikacja: 17.12.2015 14:52

Mapa zdrowotnych nierówności

Foto: Rzeczpospolita

W świetle zapowiedzi rządu o utworzeniu sieci szpitali szczególną uwagę zwracają wyniki szpitali prywatnych i spółek przekształconych przez samorządy z dawnych SP ZOZ. Zgodnie z zapowiedziami resortu sieć szpitali ma być w największym stopniu oparta na placówkach publicznych, a w drugiej kolejności na szpitalach prywatnych. Zostanie utrzymana forma prawna SP ZOZ („wygaszana" w świetle obowiązujących przepisów – dlatego ranking nie dzieli już szpitali na SP ZOZ i „pozostałe"), a tam gdzie samorządy przekształciły szpitale w spółki zakazana będzie prywatyzacja.

– Trudno sobie wyobrazić, by powstała jakakolwiek sieć szpitali nieujmująca placówek, które zajmują czołowe miejsca w województwach – nawet, jeśli są to szpitale prywatne – mówi Michał Bedlicki z Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia, współautor rankingu.

Jego zdaniem zagrożeniem dla szpitali nie będą też wymagania dotyczące spełnienia norm jakościowych – resort zdrowia zapowiada postawienie jako warunku włączenia do sieci szpitali monitorowania jakości, monitorowania ryzyka i raportowania wyników leczenia. – Wszystkie szpitale, które są notowane w rankingu są przygotowane do prowadzenia takiego monitoringu – uważa Bedlicki.

Większość szpitali notowanych w rankingu (i tych, które się do niego zgłaszają) ma akredytację CMJ.

Zobacz grafikę

Dolnośląskie i Śląskie

Jak wyglądają wyniki w poszczególnych województwach? W Dolnośląskiem, ranking wojewódzki wygrało prywatne Miedziowe Centrum Zdrowia SA w Lubinie, zajmując piąte miejsce w rankingu ogólnym. Od lat związane z kopalnią w Lubinie, ze względu stosunki właścicielskie (jego właścicielem jest KGHM), bardzo na tej współpracy korzysta, m.in. prowadząc badania z zakresu przeciwdziałania zakażeniom szpitalnym wtedy, gdy w środowisku szpitalnym jest szeroko używana miedź.

Notowane w rankingu miejsca zajął też przekształcony w spółkę szpital samorządowy w Polanicy-Zdroju – Specjalistyczne Centrum Medyczne czy Szpital Medinet z Wrocławia – pierwszy niepubliczny szpital o profilu kardiologicznym zajął piąte miejsce w rankingu szpitali monospecjalistycznych.

Podobnie wygląda sytuacja na Śląsku. Tutaj ranking wojewódzki otwiera jeden z najdłużej istniejących szpitali prywatnych w Polsce. Szpital im. I. Mościckiego – Lecznica Dzieci i Dorosłych w Chorzowie NZOZ zaczynał od laryngologii. Dzisiaj udziela świadczeń z zakresu alergologii, okulistyki, ortopedii, urologii, chirurgii, chirurgii kręgosłupa i kolorektalnej.

Wśród szpitali śląskich od lat wyróżniają się też placówki monospecjalistyczne – Wojewódzki Szpital Chirurgii Urazowej im. Janusza Daaba w Piekarach Śląskich, jako jeden z pierwszych zajął się ratowaniem ludzi z wieloma urazami i trudną chirurgią ręki.

Za nią jest Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich, które powstawało jako ośrodek ratowania poparzonych górników, a dziś stanowi jedno z najbardziej innowacyjnych centrów tego typu na świecie (prowadzi m.in. badania nad sztuczną skórą).

Podkarpacie

Zwraca też uwagę silna pozycja szpitali prywatnych na Podkarpaciu – najlepszym szpitalem na Podkarpaciu od kilku lat jest Szpital Specjalistyczny Pro-Familia, który prowadzi ginekologię, okulistykę, urologię i chirurgię ogólną. Specjalizuje się jednak w położnictwie, prowadząc m.in. Oddział Neonatologiczny z Intensywną Opieką Medyczną.

Wśród pięciu szpitali, które zajęły punktowane miejsca w rankingu w województwie jest też prywatne Podkarpackie Centrum Interwencji Naczyniowych z Sanoka (piąte miejsce w województwie, dziesiąte miejsce wśród szpitali monospecjalistycznych), co świadczy o uzupełnianiu oferty medycznej przez placówki prywatne.

Pomorze

Wśród innych województw, a szczególnie wśród szpitali notowanych w rankingu, województwo pomorskie wyróżnia się dużą liczbą notowanych w rankingu szpitali przekształconych w spółki. Ranking wojewódzki wygrywa szpital w Lęborku – na bardzo dobrym, 12. miejscu w rankingu ogólnym. Za nim jest prywatny szpital Swissmed z Gdańska, obecnie wchodzący (pod nazwą Gdańskie Centrum Sercowo-Naczyniowe w skład grupy American Heart of Poland) – placówka monospecjalistyczna, specjalizująca się w chirurgii naczyniowej i kardiologii. Na kolejnych miejscach – Szpital im. Korczaka w Słupsku (21. w rankingu głównym) i szpital w Kościerzynie (39) to już szpitale przekształcone przez samorządy w spółki.

Małopolska i Wielkopolska

Czołowe miejsca w Małopolsce zajęły dwa niepubliczne szpitale z Krakowa: Szpital Specjalistyczny im. Rydygiera sp. z o.o. zajął w rankingu 11. miejsce – to jedna z pierwszych tak dużych placówek w Polsce przekształconych w spółkę przez samorządowego właściciela – szpital należy do województwa małopolskiego. Dobrą pozycję w głównym rankingu zajął też prywatny, wielospecjalistyczny szpital Scanmed – także z Krakowa, wchodzący w skład prywatnej Scanmed Multimedis.

Za nimi są dwa szpitale z Tarnowa – Szpital Wojewódzki im. św. Łukasza zajął miejsce 20. w głównym rankingu, Specjalistyczny Szpital im. Szczeklika w Tarnowie znalazł się na miejscu 32.

Sukces szpitali z Wielkopolski przyćmiła wygrana Pleszewskiego Centrum Medycznego. Przez lata zajmował on pierwszą pozycję w województwie, najpierw jako szpital niepubliczny, teraz wygrywa rankingi ogólne szpitali. Warto zwrócić uwagę na inne szpitale, które znalazły się w Złotej Setce, w tym – na bardzo dobrej pozycji – kliniczny Szpital Ginekologiczno-Położniczy Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. To jeden z największych szpitali położniczych w Polsce, o ugruntowanej pozycji. W tym roku zajął szóste miejsce w rankingu głównym.

Na punktowanych miejscach w województwie znalazł się też szpital w Nowym Tomyślu (46. miejsce), Międzychodzie (75.), Ostrowie Wielkopolskim (81.). W rankingu szpitali niezabiegowych na punktowanym miejscu jest natomiast Wielkopolskie Centrum Pulmunologii i Torakochirurgii z Chodzieży (12).

Mazowieckie i Kujawsko-Pomorskie

Osobom, które śledzą ranking od lat, wyniki w tych województwach nie zaskoczą – czołowe miejsca zajmują placówki, które wielokrotnie wygrywały cały ranking. W Kujawsko-Pomorskiem jest to Centrum Onkologii im. prof. Łukaszczyka z Bydgoszczy – znajduje się na szóstym miejscu w rankingu.

Duże szpitale z Bydgoszczy zdominowały w tym roku ranking wojewódzki. Na drugim miejscu w regionie (19. w rankingu głównym) jest 10 Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką, na trzecim Bydgoski Szpital MSW (26. w rankingu ogólnym), a za nim Szpital Uniwersytecki im. Jurasza w Bydgoszczy (miejsce 27. w rankingu ogólnym).

Sytuacja na Mazowszu jest podobna – na czele rankingu wojewódzkiego jest wielokrotnie nagradzany Instytut Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie. Zajął drugie miejsce w rankingu szpitali monospecjalistycznych, a od lat utrzymuje się w tym rankingu w ścisłej czołówce. Na kolejnych miejscach rankingu mazowieckiego nie ma jednak, wbrew oczekiwaniom największych placówek warszawskich. Miejsce drugie w regionie (a 29. w kraju) zajmuje SP ZOZ z Makowa Mazowieckiego, trzecie – Szpital Zachodni im. Jana Pawła II z Grodziska Mazowieckiego.

Lubelskie

W województwie lubelskim znajdują się placówki, które w rankingu głównym zajęły drugie i trzecie miejsce. Od dawna zresztą szpitale lubelskie uzyskują w rankingu dobre wyniki.

Pierwszy w województwie, a drugi w kraju jest w tym roku Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej – szpital znajdujący się daleko od centrum województwa, kiedyś przeznaczony do zamknięcia, wybronił się dzięki inwestycjom w kadrę i nowoczesnemu zarządzaniu. Prowadzi m.in. oddział neonatologiczny na najwyższym poziomie referencyjności. Usytuowanie i stabilna sytuacja ekonomiczna pozwalają mu też zaprosić kadrę szkoleniową zarówno z Białegostoku, jak i Lublina. Drugie miejsce w regionie, a trzecie w Polsce zajął natomiast Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II w Zamościu. W regionie wyróżnia się m.in. tym, że zdecydował się uzupełnić lubelską ofertę medyczną i już 11 lat temu powstała tu onkologia – co było wtedy nietypowe w placówkach nieklinicznych lub niezwiązanych z centrami onkologii. Szpital działa na dość trudnym terenie – bardzo wielu pacjentów to osoby mieszkające na terenach wiejskich, często schorowane. Ten ośrodek jest szczególnie zainteresowany włączeniem swojej oferty w mapy zabezpieczenia zdrowotnego – choć już teraz, zanim powstaną, buduje ośrodek terapii radiologicznej, w tym roku uruchomiono tu hybrydową salę operacyjną i drugi tomograf.

Łódzkie i Zachodniopomorskie

Dwa szpitale z województwa łódzkiego zamykają pierwszą dziesiątkę rankingu: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Wł. Biegańskiego zajął dziewiąte miejsce w rankingu głównym – to wielospecjalistyczna placówka i jedyny ośrodek w regionie zajmujący się kompleksową profilaktyką, diagnostyką i leczeniem chorób zakaźnych (także tropikalnych). Szpital kliniczny im. Norberta Barlickiego jest w tym roku dziesiąty – to jedna z najważniejszych placówek w regionie. Bardzo dobre miejsce zajął też Szpital MSW w Łodzi – uplasował się na miejscu 15.

Podobnie sytuacja wygląda w województwie zachodniopomorskim. Na pierwszym miejscu znalazła się tu największa w całym makroregionie placówka onkologiczna – Zachodniopomorskie Centrum Onkologii zajęło w tym roku 13. miejsce w rankingu głównym. Na drugim miejscu jest także duża szczecińska placówka: Wojewódzki Szpital Zespolony (49. miejsce w rankingu).

Warmińsko-Mazurskie i Świętokrzyskie

W województwie Warmińsko-Mazurskim zwraca uwagę duża liczba szpitali, które znalazły się w Złotej Setce. Wygrywają dwa szpitale z Olsztyna: Szpital Miejski im. Kopernika – w tym roku wszedł do pierwszej dziesiątki w rankingu głównym, plasując się na miejscu siódmym. Za nim, także na dobrej pozycji jest Wojewódzki Specjalistycznych Szpital Dziecięcy w Olsztynie (miejsce 18.). Do Złotej Setki zakwalifikowały się jednak nie tylko szpitale olsztyńskie, ale też szpitale z Elbląga, Ełku, Piszu, Biskupca i Olecka.

Coraz mocniejsza pozycja małych ośrodków wyróżnia też województwo świętokrzyskie na tle innych regionów. Najlepsze w województwie są szpitale w Staszowie (34. pozycja w rankingu) i Starachowicach (35.). W Złotej Setce są też jednak placówki z Końskich (48.), Sandomierza (65.), Jędrzejowa (72.) i Chęcin (98.), co dobrze świadczy o stabilnym rozwoju służby zdrowia.

Podlaskie, Opolskie, Lubuskie

Wśród rankingów wojewódzkich wyraźnie wyróżniają się te regiony, spośród których tylko kilka szpitali uzyskało punktowaną pozycję w rankingu. W województwie lubuskim jest to tylko Wielospecjalistyczny Szpital w Nowej Soli (63. miejsce w kraju) – przy czym z całego województwa zgłosiło się do udziału tylko pięć placówek.

Z Opolszczyzny punktowane miejsca w rankingu zajęły cztery szpitale: Szpital Wojewódzki w Opolu (22. w kraju), Wojewódzkie Centrum Medyczne w Opolu (24. miejsce), Szpital w Nysie im. bł. Elżbietanki Marii Merkert (56.) i Szpital Powiatowy im. prałata Głowatzkiego w Strzelcach Opolskich (91.)

Te wyniki trzeba oceniać w stosunku do potencjału obu województw (w żadnym z nich nie ma akademii medycznej) i ich wielkości. Trzeba docenić wysiłek szpitali, które znalazły się na punktowanych miejscach rankingu. Zaskakujące są natomiast wyniki województwa podlaskiego: w rankingu znalazła się placówka z Hajnówki im. W. Mantiuka (25. miejsce) i Szpital w Bielsku Podlaskim (43.), ale do rankingu zgłosiły się zaledwie trzy szpitale. Oznacza to, że placówki podlaskie są w rankingu wyraźnie niedoreprezentowane.

W świetle zapowiedzi rządu o utworzeniu sieci szpitali szczególną uwagę zwracają wyniki szpitali prywatnych i spółek przekształconych przez samorządy z dawnych SP ZOZ. Zgodnie z zapowiedziami resortu sieć szpitali ma być w największym stopniu oparta na placówkach publicznych, a w drugiej kolejności na szpitalach prywatnych. Zostanie utrzymana forma prawna SP ZOZ („wygaszana" w świetle obowiązujących przepisów – dlatego ranking nie dzieli już szpitali na SP ZOZ i „pozostałe"), a tam gdzie samorządy przekształciły szpitale w spółki zakazana będzie prywatyzacja.

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nauka
Czy mała syrenka musi być biała?
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Nauka
Nie tylko niesporczaki mają moc
Nauka
Kto przetrwa wojnę atomową? Mocarstwa budują swoje "Arki Noego"
Nauka
Czy wojna nuklearna zniszczy cała cywilizację?
Nauka
Niesporczaki pomogą nam zachować młodość? „Klucz do zahamowania procesu starzenia”