fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Medycyna i zdrowie

Nowy lek na Alzheimera: Rezygnacje po decyzji FDA

Laboratorium firmy Biogen, producenta leku Aduhelm
PAP
Dwóch członków zespołu zewnętrznych doradców Federalnej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) zrezygnowało z zasiadania w tym organie w proteście przeciwko decyzji FDA, która dopuściła do użycia w terapii choroby Alzheimera lek Aduhelm, mimo że zespół zewnętrznych doradców niemal jednogłośnie opowiedział się przeciwko takiej decyzji.

Neurolog dr David Knopman, członek zespołu, który nie brał udziału w spotkaniu tego ciała ws. leku Aduhelm w listopadzie 2020 roku, ponieważ nadzorował testy kliniczne leku firmy Biogen, zrezygnował z zasiadania w zespole ekspertów zewnętrznych FDA w środę.

- Byłem bardzo rozczarowany tym jak wkład komitetu doradczego został potraktowany przez FDA - powiedział dr Knopman w rozmowie z Reutersem. - Nie chciałbym znów znaleźć się w takiej sytuacji - dodał.

11-osobowy zespół zagłosował niemal jednogłośnie przeciwko dopuszczeniu leku Aduhelm do terapii chorych na Alzheimera, wskazując na niejednoznaczne wyniki testów pod kątem skuteczności leku. Dr Knopman nie brał udziału w tym głosowaniu.

W poniedziałek FDA zatwierdziła w sposób przyspieszony Aduhelm do użycia w terapii choroby Alzheimera w oparciu o wyniki testów wskazujące, iż może on wpływać na prawdopodobną przyczynę choroby.

Dzień przed dr. Knopmanem, w związku z decyzją FDA, z zasiadania w zespole zewnętrznych doradców zrezygnował neurolog dr Joel Perlmutter. Jako przyczynę wskazał podjęcie przez FDA decyzji bez dalszych konsultacji z doradcami.

FDA nie komentuje rezygnacji członków zespołu doradców zewnętrznych.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA