Wśród potencjalnych metod leczenia 77 to substancje wykorzystywane w leczeniu innych chorób, a 68 opracowano na nowo - powiedział Cueni. W czasie internetowego briefingu prasowego stwierdził, że badania kliniczne rozpoczęło 25 firm.

Szefowie dużych firm farmaceutycznych podkreślali na konferencji, że firmy współpracują i dzielą się danymi w celu przyspieszenia badań i rozwoju. - Branża, która jest tradycyjnie niezwykle konkurencyjna, zjednoczyła się - zadeklarował Cueni.

Przykładowo Pfizer szuka sposobu na powstrzymanie namnażania się wirusa, CSL Behring i Takeda połączyły siły,  aby opracować terapię immunologiczną poprzez wykorzystanie przeciwciał od wyzdrowiałych pacjentów. Inne firmy opierają się na już istniejących lekach. AstraZeneca testuje specyfik wykorzystywany do leczenia raka krwi. Sandoz sprawdza bodaj najbardziej znaną, jako możliwe potencjalne lekarstwo na koronawirusa, hHydroksychlorochiną, stosowaną w leczeniu niektórych chorób na tle zapalnym oraz malarii.

IFPMA zapowiedziała, że przemysł farmaceutyczny będzie współpracować z rządami, by umożliwić masową produkcję skutecznego leku i udostępniać ją w „przystępnych cenach”.