fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Medycyna i zdrowie

Boris Johnson domaga się szczepień Brytyjczyków

AFP
Premier Boris Johnson domaga się pilnych działań, które mają zwiększyć współczynnik liczby zaszczepionych m.in. przeciwko odrze Brytyjczyków - informuje Sky News.

Spadek liczby dzieci, którym podane zostały dwie dawki szczepionki MMR (przeciwko odrze, różyczce i śwince) do poziomu 87,2 proc. sprawił, że trzy lata po ogłoszeniu, iż Wielka Brytania po zaledwie trzech latach utraciła status kraju wolnego od odry.

Boris Johnson chciałby zwiększenia odsetka dzieci, którym podano dwie dawki szczepionki MMR do 95 proc. i wyznacza działania, jakie powinna podjąć brytyjska służba zdrowia 

Wśród takich działań jest m.in. skierowanie pisma do lekarzy pierwszego kontaktu na Wyspach, aby ci promowali programy szczepień uzupełniających dla dzieci i młodych ludzi, którzy nie otrzymali dwóch dawek szczepionki MMR.

Rząd ma również podjąć działania promujące szczepienia w częściach kraju, w których odsetek liczby zaszczepionych dzieci jest najniższy.

Władze mają też skierować apel do przedstawicieli mediów społecznościowych, aby ci wzięli udział w specjalnym szczycie, w czasie którego odbędzie się dyskusja na temat tego jak najlepiej promować informacje o szczepieniach. 

W pierwszym kwartale 2019 roku w Wielkiej Brytanii odnotowano 231 przypadków odry. Wzrost liczby zachorowań spowodowany jest m.in. spadkiem odsetka zaszczepionych dzieci na Wyspach.

Johnson oświadczył, że "zdecydowane działania" są potrzebne, aby doprowadzić do sytuacji, w której całe społeczeństwo jest właściwie wyszczepione. "Od zapewnienia rodziców o bezpieczeństwie szczepionek, po upewnienie się, że ludzie przychodzą na umówione szczepienia, musimy zrobić więcej, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się zakaźnych chorób we współczesnej Wielkiej Brytanii" - cytuje Johnsona Sky News.

Minister zdrowia Matt Hancock nie wyklucza wprowadzenia obowiązkowych szczepień na Wyspach. - Jest łatwo zapomnieć jak wiele szkód może spowodować odra, ze względu na to, że szczepionki były tak skuteczne - mówi.

Źródło: Sky News
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA