fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Medycyna i zdrowie

Piwo przed winem, aby uniknąć kaca? Naukowcy sprawdzili

Pixabay
Naukowcy przebadali 90 ochotników w wieku od 19 do 40 lat, aby sprawdzić, czy prawdziwe jest powiedzenie mówiące o tym, że picie piwa przed winem jest metodą na uniknięcie kaca.

Zgodnie z powiedzeniem, jeśli pijemy piwo przed winem, to następnego dnia będziemy czuli się dobrze. Spożywanie alkoholu w odwrotnej kolejności może przynieść kaca. Naukowcy postanowili sprawdzić, czy teoria ma pokrycie w rzeczywistości. 

Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge i niemieccy badacze sprawdzili reakcje 90 ochotników w wieku od 19 do 40 lat. Sprawdzano wpływ różnych kombinacji alkoholu na intensywność kaca.

Uczestników badania podzielono na trzy grupy. Pierwsza miała do wypicia około dwóch i pół litra piwa, a następnie cztery duże kieliszki białego wina.

Druga grupa otrzymała ten sam alkohol, ale do wypicia w odwrotnej kolejności. Osoby, które trafiły do trzeciej grupy piły tylko piwo lub wino. Wszyscy uczestnicy otrzymali tyle alkoholu, by poziom stężenia w organizmie był identyczny.

Przed snem każdy z uczestników badania dostał szklankę wody o wielkości zależnej od masy ciała. Noc badani spędzili pod opieką lekarską.

Dzień po spożyciu alkoholu naukowcy przeprowadzili ankiety z uczestnikami. Kilka osób wymiotowało z powodu ilości spożytego alkoholu. Każdego uczestnika spytano o pragnienie, zmęczenie, ból głowy, zawroty głowy, nudności, ból brzucha i apetyt. Zmierzono również puls uczestników.

Badanie przeprowadzono ponownie po siedmiu dniach. Osoby z dwóch pierwszych grup zamieniły się kolejnością picia alkoholu.

Z wyników badania wynika, że kolejność picia alkoholu nie ma znaczenia, jeśli chcemy uniknąć kaca. - Będzie taki sam, niezależnie od tego w jakiej kolejności spożywamy alkohol - powiedział Kai Hensel z Uniwersytetu Cambridge.

- Jedynym wiarygodnym sposobem przewidywania, jak źle poczujesz się następnego dnia, jest to, jak bardzo czujesz się pijany i czy jesteś chory. Wszyscy powinniśmy zwracać uwagę na te czerwone flagi podczas picia - uważa Jöran Köchling z Uniwersytetu Witten/Herdecke w Niemczech.

Wyniki zostały opublikowane w American Journal of Clinical Nutrition.

Źródło: The Guardian
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA