fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Medycyna i zdrowie

Australia: Udana operacja rozdzielenia zrośniętych bliźniaczek z Bhutanu

AFP PHOTO / ROYAL CHILDREN'S HOSPITAL MELBOURNE
Australijscy chirurdzy w piątek z powodzeniem odseparowali od siebie 15-miesięczne bliźniaczki z Bhutanu - Nimę i Dawę - które urodziły się połączone klatkami piersiowymi.

Operacja, którą prowadził zespół ponad 20 lekarzy i pielęgniarek, potrwała sześć godzin. Para dziewczynek dzieliła ze sobą wątrobę, ale na szczęście nie inne główne narządy. Przed piątkiem nie było wiadomo, czy nie dzielą one również części jelit, co mocno skomplikowałoby operację.

- Nie znaleźliśmy żadnych niespodzianek - powiedział Joe Crameri, który kierował operacją w Royal Children's Hospital w Melbourne.

- Jesteśmy tu wcześniej, ponieważ nie było żadnych rzeczy w brzuszkach dziewczynek, na które nie byliśmy przygotowani - powiedział dziennikarzom po operacji.

- Mieliśmy dwie młode dziewczyny, które były bardzo dobrze przygotowane na operację i bardzo dobrze z operacją sobie poradziły - mówił lekarz. Dodał, że następne 24 do 48 godzin będzie miało kluczowe znaczenie dla ich powrotu do zdrowia. Rokowania są jednak optymistyczne.

Nima i Dawa oraz ich matka Bhumchu Zangmo przybyli do Australii miesiąc temu, z pomocą australijskiej organizacji charytatywnej. Jednak lekarze opóźnili operację do piątku, aby zapewnić bliźniaczkom odpowiednie żywienie.

Dr Crameri powiedział, że ??wnętrzności dziewczynek były nieco splecione, ale nie były połączone "w żaden istotny sposób".

Na zdjęciu, opublikowanym przez szpital, można zobaczyć czterech chirurgów, którzy ostrożnie podnoszą jedną z bliźniaczek chwilę po rozpoczęciu przez nie samodzielnego życia.

Elizabeth Lodge z Children First Foundation - organizacji, która zebrała pieniądze na operację dziewczynek w Australii - powiedziała w telewizji ABC, że bliźniaczki, mimo młodego wieku, mają już wykształcone osobowości. - Nima jest silna, ona zawsze ... zawsze jest na szczycie, a Dawa jest bardziej spokojna - mówiła.

- To będzie naprawdę interesujące zobaczyć, co się stanie, gdy dziewczyny zostaną rozdzielone - powiedziała Lodge, dodając, że bliźniaczki były "dobrymi partnerkami".

Bhutan to biedne królestwo we wschodnich Himalajach. Tamtejsi lekarze nie mieli doświadczenia w rozdzielaniu zrośniętych bliźniąt.

Źródło: rp.pl/ AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA