fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Medycyna i zdrowie

Japonia odkryła nową metodę leczenia Parkinsona?

AdobeStock
Japońscy badacze poinformowali, że przeszczepili komórki macierzyste do mózgu pacjenta w pierwszym etapie innowacyjnych badań, które mają na celu leczenie choroby Parkinsona.

Zespół badawczy z Uniwersytetu w Kioto wstrzyknął w mózg 50-letniego pacjenta indukowane pluripotencjalne komórki macierzyste (iPS).

Czytaj także: Dlaczego jesteśmy bezradni wobec parkinsona

 

 

 

Po operacji, którą wykonano w zeszłym miesiącu, stan mężczyzny był stabilny. Teraz pacjent monitorowany będzie przez dwa lata - poinformował uniwersytet.

Naukowcy wstrzyknęli 2,4 miliona komórek iPS w lewą półkulę mózgu pacjenta. Operacja ta trwała około trzech godzin. Naukowcy podkreślają, że jeśli w ciągu najbliższych sześciu miesięcy nie zaobserwują żadnych problemów, wszczepią kolejne 2,4 miliona komórek w półkulę prawą. 

Pobrane od zdrowych dawców komórki iPS rozwinęły się w prekursory komórek mózgowych produkujących dopaminę, które nie są obecne u osób z chorobą Parkinsona.

W lipcu uniwersytet ogłosił, że przeprowadzi taką operację na siedmiu osobach w wieku od 50 do 69 lat. Jest to pierwsze wszczepienie komórek macierzystych do mózgu w celu wyleczenia choroby Parkinsona. - Doceniam pacjentów, którzy wzięli udział w procesie za odwagę i determinację - powiedział profesor Jun Takahashi z Uniwersytetu w Kioto. 

Choroba Parkinsona to choroba zwyrodnieniowa ośrodkowego układu nerwowego. Jej objawy pojawiają się w następstwie zmian w komórkach nerwowych głównie w istocie czarnej (części śródmózgowia). W efekcie zaburzeń pojawiają się niedobory dopaminy. Przyczyny jej występowania nie są do końca poznane, jednak przypuszcza się, że duża część z nich to czynniki genetyczne. Choroba Parkinsona kojarzy się głównie z charakterystycznym drżeniem dłoni. Pojawia się "samoistnie", postępuje powoli i sama w sobie nie jest śmiertelna, ale silnie wpływa na jakość życia. Bardzo istotne jest, aby chorobę tę rozpoznać jak najwcześniej, gdyż można wtedy szybko podjąć leczenie i opanować jej objawy. Według badań Fundacji Choroby Parkinsona, na całym świecie choruje na nią około 10 milionów ludzi.

Wcześniej podobne badania przeprowadzono na małpach. 

W ubiegłym tygodniu badacze zapowiedzieli, że stan zdrowia naczelnych, wykazujących symptomy choroby Parkinsona, po wszczepieniu  komórek iPS do mózgu wykazywał znaczną poprawę. Potwierdzili, że komórki iPS nie zmieniały się w guzy w ciągu dwóch lat po implantacji.

Indukowane pluripotencjalne komórki macierzyste, czyli komórki iPS, to typ pluripotencjalnych komórek macierzystych, które zostały sztucznie uzyskane z niepluripotentnych komórek (przeważnie komórek somatycznych dorosłego człowieka) przez wymuszenie ekspresji odpowiednich genów w tych komórkach.

Źródło: channelnewsasia.com
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA