fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Medycyna i zdrowie

Przełom w leczeniu ukąszeń węży

AdobeStock
Naukowcy z DTU, Cambridge i Kostaryki stworzyli technologię produkcji antidotum na jad węża z zastosowaniem ludzkich przeciwciał. Mogą one znacznie poprawić jakość leczenia po ukąszeniu węża i unikać ciężkich powikłań, które mogą powodować obecnie stosowane przeciwciała pobierane z końskiej surowicy.

Eksperymentalna antytoksyna została opracowana przeciwko dendrotoksynom najbardziej jadowitego węża Afryki - czarnej mamby. Eksperymenty przeprowadzono we współpracy Duńskiego Uniwersytetu Technicznego, Instituto Clodomiro Picado w Kostaryce i IONTAS w Cambridge w Wielkiej Brytanii. Wyniki zostały niedawno opublikowane w czasopiśmie "Nature Communications". Andreas Hougaard Laustsen, profesor nadzwyczajny w DTU Bioengineering, szacuje, że odkrycia te mogą doprowadzić do zmiany paradygmatu w leczeniu ukąszeń węży.

 

"Krokiem naprzód w naszych eksperymentach jest to, że wykorzystaliśmy metodę biotechnologiczną służącą do znalezienia, a następnie namnożenia ludzkich przeciwciał w laboratorium – podkreśla Andreas Hougaard Laustsen. "Zastosowaną metodę można wykorzystać do wykrywania ludzkich przeciwciał w laboratorium poprzez symulację ludzkiego układu odpornościowego, dzięki czemu możemy uniknąć wstrzykiwania pacjentom jadu węża”.

Przeciwciała dla doświadczalnej antytoksyny czarnej mamby odkryto przy użyciu cyfrowego zapisu genomu ludzkiego. Odnaleziono geny zawierajace ludzkie przeciwciała wyekstrahowane z białych krwinek krwi dawcy. Geny te wprowadzono do genetycznie zmodyfikowanych cząsteczek jadu, które mogą eksprymować pożądane ludzkie przeciwciała na swojej powierzchni. Cząstki te zostały następnie wykorzystane do przesiewu i znalezienia ludzkich przeciwciał, które mogą wiązać się z dendrotoksynami czarnej mamby. Po znalezieniu prawidłowych przeciwciał, geny przeciwciał wstawiono do komórek ssaków działających jako komórki z dużą wydajnością przeciwciał monoklonalnych.

Odkryte przeciwciała można stosować w warunkach przemysłowych do produkcji na dużą skalę antidotum w wielkich zbiornikach fermentacyjnych, podobnych do tych, w których produkowana jest insulina.

Insulina przeszła podobny rozwój na początku lat 90. ubiegłego wieku, kiedy insulinę świńską zastąpiono całkowicie ludzką insuliną wytwarzaną przy użyciu technologii rekombinacji DNA.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA