Reklama
Rozwiń

Przełom w leczeniu ukąszeń węży

Naukowcy z DTU, Cambridge i Kostaryki stworzyli technologię produkcji antidotum na jad węża z zastosowaniem ludzkich przeciwciał. Mogą one znacznie poprawić jakość leczenia po ukąszeniu węża i unikać ciężkich powikłań, które mogą powodować obecnie stosowane przeciwciała pobierane z końskiej surowicy.

Aktualizacja: 08.10.2018 15:48 Publikacja: 08.10.2018 15:41

Przełom w leczeniu ukąszeń węży

Foto: AdobeStock

Eksperymentalna antytoksyna została opracowana przeciwko dendrotoksynom najbardziej jadowitego węża Afryki - czarnej mamby. Eksperymenty przeprowadzono we współpracy Duńskiego Uniwersytetu Technicznego, Instituto Clodomiro Picado w Kostaryce i IONTAS w Cambridge w Wielkiej Brytanii. Wyniki zostały niedawno opublikowane w czasopiśmie "Nature Communications". Andreas Hougaard Laustsen, profesor nadzwyczajny w DTU Bioengineering, szacuje, że odkrycia te mogą doprowadzić do zmiany paradygmatu w leczeniu ukąszeń węży.

"Krokiem naprzód w naszych eksperymentach jest to, że wykorzystaliśmy metodę biotechnologiczną służącą do znalezienia, a następnie namnożenia ludzkich przeciwciał w laboratorium – podkreśla Andreas Hougaard Laustsen. "Zastosowaną metodę można wykorzystać do wykrywania ludzkich przeciwciał w laboratorium poprzez symulację ludzkiego układu odpornościowego, dzięki czemu możemy uniknąć wstrzykiwania pacjentom jadu węża”.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Nauka
Zaskakujący zwrot ewolucji. Ten gatunek odnowił cechy sprzed milionów lat
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Nauka
Przełomowe odkrycie naukowców. Zmienia nasz obraz neandertalczyków
Nauka
Magma rozrywa kontynent afrykański? Przełomowe badania naukowców
Nauka
Alkohol, nikotyna, narkotyki wyzwaniem dla zdrowia publicznego. Między wolnością a reglamentacją
Nauka
Naukowcy testują nowy sposób walki z superbakteriami. Skład tabletek może zaskoczyć