Justyna Olszewska

Polacy i Turcy: przeciwnicy, ale nie wrogowie

Rozgromieni w 1683 r. przez Jana III Sobieskiego Osmanowie zachowali respekt dla ginącej Rzeczypospolitej, nie uznając zaborów Polski. Przez całe dziesięciolecia, kiedy państwa polskiego już nie było, do rytuału dworu sułtańskiego należało zapytanie podczas ceremonii państwowych: „Czy poseł Lechistanu już przybył?”.

Kakao – dar indiańskich bogów

Czekolada zawitała do Hiszpanii na początku XVII wieku. W dalszą podróż po Europie wyruszyła z Marią Teresą austriacką, która w 1660 r. poślubiła Ludwika XIV. Królowa podarowała mężowi w prezencie ślubnym między innymi ziarna kakaowca.

Odkrycie pierwszej angielskiej stolicy

Gdzie znajdowała się pierwsza stolica Anglii? Do niedawna historyków dzieliły różne hipotezy, jednak dzięki badaniom archeologów z 2023 roku spór ten wydaje się być zakończony.

Polinezyjczycy - najwięksi odkrywcy w historii

W szkołach uczymy się, że największych odkryć geograficznych w historii dokonali Hiszpanie, Portugalczycy czy Brytyjczycy. W rzeczywistości nie dorównywali oni wyczynom odkrywców polinezyjskich.

Znakomite studium relacji polsko-japońskich

Dla Polaków Japonia jest odległym i egzotycznym krajem. Jesteśmy przekonani, że Japończycy oceniają nas w ten sam sposób. Tymczasem, jak dowodzi Marian Kałuski, jesteśmy sobie znacznie bliżsi, ponieważ łączy nas długa wspólna historia.

Kantata o kawie

Kawa to używka, bez której wielu z nas nie wyobraża sobie życia. Ale to nie tylko napój, który pomaga nam się przebudzić, wyostrza zmysły i daje energię na cały dzień. To roślina, która zmieniała dzieje i wpływała na światowe rynki.

Leopold Mozart - ojciec, który odkrył talent syna

Często można się spotkać z opinią, że o karierze muzycznej Wolfganga Amadeusza Mozarta zadecydowała jego matka. Nic bardziej mylnego. To ojciec, często błędnie i krzywdząco przedstawiany jako surowy despota, wybrał dla syna tę ścieżkę życiową.

Od witenagemotu do Westminsteru

Parlament brytyjski to jedna z najstarszych instytucji w Europie. Niektóre jego tradycje, choć dzisiaj wydają się zabawne i archaiczne, wykuwały się w bardzo dramatycznych i mrocznych czasach.

Pierwszy brexit

Historycznym prawzorem brexitu było uniezależnienie Anglii rządzonej przez Henryka VIII od jurysdykcji Rzymu w 1534 r. oraz stworzenie Kościoła narodowego. Być może te wydarzenia stały się inspiracją dla współczesnych polityków brytyjskich.

Nobel nie jest tylko dla mężczyzn

Od 1963 do 2018 roku żadna kobieta nie dostała Nagrody Nobla z fizyki. Wiele zostało niesprawiedliwie pominiętych.