Justyna Olszewska

Nobel nie jest tylko dla mężczyzn

Od 1963 do 2018 roku żadna kobieta nie dostała Nagrody Nobla z fizyki. Wiele zostało niesprawiedliwie pominiętych.

Przeklęty grobowiec pierwszego cesarza Chin

Żaden chiński badacz nie ośmielił się dotychczas dostać do komory grobowej pierwszego cesarza Qin Shi Huanga. Nie tylko z powodu braku środków technicznych, ale też z obawy o życie.

Wojna o Boga

W historii świata nie brakuje absurdalnych procesów Stwórcy. Pierwszy sięga panowania faraona Echnatona, a ostatni miał miejsce niespełna 12 lat temu.

Nowe wyzwanie dla aptek i szpitali

Unijne przepisy zabezpieczające nasz rynek farmaceutyczny przed sprzedażą sfałszowanych leków budzą kontrowersje.

Przebiegunowanie zmieni świat

Naukowcy amerykańscy zaktualizowali istniejący dotychczas model zmiennego pola magnetycznego Ziemi. Przy okazji odkryli, że północny biegun magnetyczny przesuwa się w coraz szybszym tempie w kierunku Syberii.

Przełom w leczeniu ukąszeń węży

Naukowcy z DTU, Cambridge i Kostaryki stworzyli technologię produkcji antidotum na jad węża z zastosowaniem ludzkich przeciwciał. Mogą one znacznie poprawić jakość leczenia po ukąszeniu węża i unikać ciężkich powikłań, które mogą powodować obecnie stosowane przeciwciała pobierane z końskiej surowicy.

Odszczurza choroba zagraża ludziom

W Stanach Zjednoczonych odnotowano kolejne przypadki zachorowań na ludzką odmianę angiostrongylozy. Na tę chorobę nie ma lekarstwa.

Konklawe w cieniu internetu

Kto będzie następnym papieżem i jaka będzie jego wizja Kościoła w XXI wieku? Na to pytanie starają się odpowiadać liczne serwisy internetowe.

Istnieje cukier, który naprawdę krzepi

Już w 1957 r. dr William Martin sklasyfikował cukier rafinowany jako truciznę. Istnieje jednak cukier, który jest naprawdę zdrowy.

Antares zbadany jak Słońce

Brytyjscy naukowcy opracowali niezwykle precyzyjny opis innej gwiazdy niż Słońce.