Medycyna i zdrowie

Płód - prawo czy leworęczny?

shutterstock
Nowe badania potwierdziły, że preferencja rąk jest już znana w okresie prenatalnym; może to mieć wpływ na wczesne rozpoznanie zaburzeń neurologicznych i psychicznych.

Noworodek potrzebuje kilku miesięcy, aby uchwycić przedmiot, kilku lat, aby zacząć rysować, a następnie pisać. Dopiero wówczas ujawnia rzeczywistą preferencję dla jednej z rąk lub innych części ciała. Opublikowany właśnie raport pokazuje, że już w łonie matki preferencje dłoni są dobrze zdefiniowane, a układ ruchowy bardzo zaawansowany.

Badanie przeprowadzone przez Valentinę Parmę z International School for Advanced Studies z Triestu oraz profesora Umberto Castiello z University of Padua pokazuje, że preferencje ręki są już dobrze zdefiniowane w 18 tygodniu ciąży. Analizując charakterystykę kilku ruchów płodowych, badaczom udało się dokładnie przewidzieć skłonności ruchowe dzieci. Analiza predykcyjna zastosowanej metody wydaje się być dobrym punktem wyjścia do wczesnego rozpoznawania patologii charakteryzujących się asymetrią mózgową, takich jak depresja, schizofrenia i autyzm.

Naukowcy zbadali ruchy płodu, aby przewidzieć preferencje dla lewej lub prawej ręki. Po dziewięciu latach porównali swoje przewidywania, u tych samych, 9 letnich, chłopców i dziewcząt, uzyskując dokładność w zakresie od 89% do 100%. Badanie wykazało wysoki poziom dojrzałości i specjalizacji motorycznej płodu w macicy. Dokładność metody zastosowanej w tym badaniu otwiera nowe perspektywy dla jej zastosowania w praktyce klinicznej.

Preferencja dla jednej z rąk wynika z silniejszego rozwoju jednej z półkul mózgu, co wiąże się z tendencją do częstszego używania przeciwnej strony ciała. Ludzie, o silniej rozwiniętej prawej półkuli są leworęczni, a lewej praworęczni. Analiza ruchów płodu mogłaby być wykorzystywana do identyfikacji preferowanej strony, a to umożliwiłyby interweniowanie na wczesnym etapie i rekompensatę ewentualnych problemów rozwojowych.

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL