fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Medycyna i zdrowie

Badania w Szwecji: Picie mleka skraca życie?

123RF
Badacze z Uniwersytetu Uppsala w Sztokholmie na podstawie badania obejmującego 106 tysięcy osób stwierdzili, że osoby, które piją za dużo mleka umierają młodziej niż inni. Dotyczy to zwłaszcza kobiet - podaje serwis thelocal.se.

- W poprzednim badaniu ustaliliśmy, że nadmierne spożywanie mleka może narazić człowieka na wczesną śmierć. Teraz odkryliśmy związek między płcią a poziomem ryzyka związanym z nadmiernym spożyciem mleka - wyjaśnił Karl Michaëlsson, jeden z autorów badania.

- Radzę, by spojrzeć na nasze badanie jako na element większej układanki. Potrzebujemy kolejnych elementów, abyśmy mogli przedstawić jakieś rekomendacje - zaznacza badacz.

Wyniki badania opublikowano w "American Journal of Epidemiology".

Z badania wynika, że kobieta, która wypija co najmniej trzy szklanki mleka dziennie i je raz dziennie warzywa lub owoce jest narażona na wczesną śmierć trzy razy bardziej niż kobieta, która pije nie więcej niż jedną szklankę mleka dzienni i zjada owoce i warzywa co najmniej pięć razy dziennie. Z kolei ryzyko wczesnej śmierci tej ostatniej jest o 60 proc. większe niż kobiety, która je równie często owoce i warzywa, ale nie pije mleka w ogóle.

Z kolei w przypadku mężczyzn ryzyko wczesnej śmierci w przypadku wypijania trzech szklanek mleka dziennie jest jedynie o 30 proc. większe niż w przypadku tych, którzy piją mało mleka lub w ogóle go nie piją.

Uczeni ze Sztokholmu podkreślają jednak, że jest za wcześnie, by sugerować kobietom, aby ograniczyły picie mleka. Do tego niezbędne są dalsze badania.

Źródło: thelocal.se
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA