fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Media

Sondaż: Kto się boi koncentracji obcego kapitału w mediach

Fotolia
Czy w Polsce mamy do czynienia z nadmierną koncentracją kapitału zagranicznego w mediach? Odpowiedź w sondażu SW Research dla serwisu rp.pl.

„PiS zapowiadał w kampanii wyborczej uporządkowanie rynku mediów. Ta złowrogo brzmiąca zapowiedź przybrała w końcu kształt postulatu dekoncentracji rynku” – pisał na łamach „Rzeczpospolitej” Andrzej Arendarski, prezes Krajowej Izby Gospodarczej.

Podczas czerwcowego wystąpienia przed sejmową komisją kultury i środków przekazu Witold Kołodziejski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, przyznał, że w strategii regulatora jest propozycja wprowadzenia zapisów dekoncentracyjnych do ustawy o radiofonii i telewizji.

Prawie połowa ankietowanych uważa, że mamy do czynienia w Polsce z nadmierną koncentracją kapitału zagranicznego w mediach. Przeciwnego zdania jest 27 proc. badanych, a zdania w tej kwestii nie ma taki sam odsetek ankietowanych.

- Częściej to kobiety (48 proc.) zgadzają się z tym, że w polskich mediach następuje nadmierna koncentracja zagranicznego kapitału. Te zdanie podzielają również osoby w wieku 25-34 lata (55 proc.), o wykształceniu zasadniczym zawodowym (50 proc.), dochodzie netto powyżej 5000 zł (48 proc.) oraz badani z największych miast (54 proc.) - zwraca uwagę Piotr Zimolzak z agencji badawczej SW Research.

- Blisko rok temu, tylko 23 proc. badanych popierało przeprowadzenie dekoncentracji mediów (bez wskazywania skąd pochodzi ich własność). Obecnie, niemal połowa dała się przekonać, że kapitału zagranicznego w mediach jest za dużo, nie wiedząc przecież ile jest w rzeczywistości – kwituje w rozmowie z serwisem rp.pl prof. Stanisław Jędrzejewski, medioznawca.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA