fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Lotnictwo

Oto jest nowy Antonow

An-132
materiały prasowe
Dziś pod Kijowem zaprezentowano po raz pierwszy nowy transportowy samolot wielofunkcyjny średniego zasięgu. Partnerem projektu i pierwszym odbiorcą samolotu jest Arabia Saudyjska.

Nowy Antonow zadebiutował z pompą w obecności prezydenta Petro Poroszenki oraz przedstawicieli królestwa Saudów, którzy będą go u siebie produkować seryjnie. Jak zapowiedział prezydent, popyt na tego typu samoloty wyniesie do 2035 r ok. 260 sztuk.

- Bardzo niewiele państw może obchodzić takie święto jak uruchomienie nowego modelu samolotu - cytuje Poroszenkę agencja Unian.

Prace nad pierwszym doświadczalnym modelem An-132 wystartowały we wrześniu 2015 r. Wcześniej - w czerwcu podczas salonu lotniczego pod Paryżem, koncern Antonow podpisał umowę z państwowym funduszem inwestycyjnym Arabii Saudyjskiej. Taqnia Aeronautics jest spółką córką saudyjskiej firmy ds. rozwoju inwestycji KACST należącej do państwa. Umowa dotyczyła m.in. nowego opracowania i wyposażenia w sprzęt amerykański kabiny pilotów An-132. Pozwoliło to na prowadzenie bardziej skomplikowanych zadań i podniosło komfort pracy pilotów. An-132 może startować i lądować na piasku, co daje mu duże szanse powodzenia na arabskich rynkach.

W Arabii Saudyjskiej budowane są też zakłady produkcji samolotów, gdzie seryjnie będzie produkowany An-132. Pierwsza produkcja - 8 maszyn ma trafić na wyposażenie saudyjskiej armii.

Do produkcji pierwszego egzemplarza Antonow sięgnął po komponenty i części najlepszych firm w braży, m.in. Pratt & Whitney Canada (silniki), General Electric, Honeywell (awionika), Liebherr i Hamilton Sundstrand.  Samolot ma mieć zasięg do 3175 km i ładowność do 9 ton.

 

Prezentacja AN-132

 

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA