fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Lotnictwo

Lion Air bada rynek przed debiutem na giełdzie

Bloomberg
Indonezyjski przewoźnik zaczyna w tym tygodniu objazdową akcję reklamową, aby wybadać rynek, czy będzie zainteresowanie jego wejściem na giełdę, bo szuka nowych inwestorów po ponad roku od tragicznej katastrofy pierwszego B737 MAX.

Lion Air, jedna z największych w Azji linii lotniczych z flotą 112 samolotów zaczyna w tym tygodniu przedstawianie się inwestorom najpierw w Djakarcie, następnie w Singapurze, Hongkongu oraz w różnych miastach w Europie i w Stanach — powiedziały Reuterowi trzy osoby prosząc o anonimowość, bo nie wolno im rozmawiać z mediami.

Rzecznik linii odmówił komentarza, powiedział jedynie, że linia będzie powiadamiać swych udziałowców o wszelkich istotnych wydarzeniach.

Lion Air nie założył, jaką sumę pieniędzy chciałby pozyskać, ale osoby znające jego plany podawały wcześniej widełki 750 mln-1 mld dolarów. Dokument z warunkami brzegowymi (termsheet), z jakim zapoznał się Reuter, stwierdza, że wszystkie przychody z debiutu zostaną przeznaczone bardziej na długotrwały leasing niż na kupno samolotów oraz na działalność operacyjną. Lion Air jest jednym największych klientów Boeinga i Airbusa, jeśli chodzi o liczbę zamówionych samolotów.

Takie prezentacje — roadshows — pozwalają bankom związanym z daną firmą ocenić zainteresowanie inwestorów i wykryć wszelkie drażliwe kwestie zanim firma zdecyduje się na dany krok. Przewoźnikowi z Indonezji pomagają BNP Paribas i Morgan Stanley, oba banki odmówiły komentarza.

Plan przewoźnika wejścia na giełdę pojawił się wraz z ustabilizowaniem się indonezyjskiego rynku po latach nadmiaru mocy przewozowych. — Na tym rynku doszło do ogromnej zmiany, bo linie lotnicze zmniejszyły swe zdolności przewozowe, co doprowadziło do znaczącego wzrostu rentowności i rynek stal się zyskowny — stwierdził analityk lotnictwa z Singapuru, Brendan Sobie.

Plany debiutu pojawiły się ponad rok po katastrofie w październiku 2018 B737 MAX ze 189 osobami na pokładzie.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA