fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Lotnictwo

Związkowcy zapowiadają strajk w Lufthansie

AFP
Związkowcy z UFO zrzeszającego personel pokładowy niemieckiej linii lotniczej Lufthansa zapowiadają strajk w najbliższą niedzielę, 20 października.

Protest ma potrwać 5 godzin od 6 do 11 rano i będzie ograniczony do dwóch największych portów, Monachium i Frankfurtu. Pracownicy linii wybrali wyraźnie czas, kiedy straty wynikające z ewentualnych zakłóceń rozkładu lotów były jak najmniejsze. Związkowcy domagają się wyższych płac, możliwości pracy w niepełnym wymiarze godzin oraz zmian w systemie emerytalnym.

Lufthansa nie jest już dzisiaj „wypasioną” linią, gdzie praca gwarantowała wysokie zarobki i cały pakiet przywilejów. Po tym, kiedy okazało się, że konkurencja z Ryanairem i EasyJetem jest znacznie trudniejsza, niż się to wcześniej wydawało, zaczęła ostro ciąć koszty. Oszczędności uderzyły między innymi w przywileje pracowników. Największy niemiecki przewoźnik ostrzegł również, że tegoroczny zysk nie będzie zgodny w zapisanym w budżecie, między innymi z powodu konieczności utrzymania niskich cen biletów i drogich paliw (chociaż te wcale nie są droższe niż rok temu). Prawdą jest jednak, że w tym roku w Europie, właśnie z powodu ostrej konkurencji, już upadło 6 linii lotniczych.

Jednocześnie UFO ostrzega, że kolejną formą nacisku będzie protest w pięciu liniach lotniczych należących do Grupy Lufthansy, czyli samej Lufthansy, ale także Austrian Airlines, Swiss, Brussels Airlines oraz Eurowings i kolejne strajki w przyszłym tygodniu.

Związkowcy domagają się podwyżki płacy zasadniczej o 1,8 proc. w ciągu najbliższych 6 miesięcy w samej Lufthansie, a w innych liniach należących do Grupy LH pracownicy chcą także możliwości pracy w niepełnym wymiarze godzin, oraz zmian w systemie emerytalnym. 

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA