fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Lotnictwo

Nowy Antonow lata nad Paryżem

Antonov An-132D
Wikimedia, fot. Oleg Belyakov
W największym salonie lotniczym pod Paryżem Ukraina prezentuje nowy model Antonowa, a Rosja… makiety swoich samolotów.

Dziś oficjalnie po raz pięćdziesiąty drugi startuje największy lotnicza wystawa roku - La Burgette pod Paryżem. Salon potrwa od 19 do 25 czerwca. Organizator - GIFAS (Francuska Asocjacja Przemysłu Lotniczego i Kosmicznego) nie podaje na razie danych statystycznych tegorocznego show.

W minionym roku wystawę odwiedziło ok. 150 tys. przedstawicieli branży lotniczej i ponad 202 tys zwiedzających a swoje produkty prezentowało 2300 firm. W tym roku pod Paryżem zaprezentuje się 130 samolotów i helikopterów. W programie pokazów uczestniczyć ma 36 rodzajów latających maszyn z siedmiu krajów.

Wśród nich będzie nowy samolot ukraiński - towarowy przewoźnik średniego zasięgu koncernu Antonow - An-132D. Pierwszy lot maszyna odbyła w marcu. Partnerem Antonowa w projekcie jest Arabia Saudyjska. Podpisana w grudniu 2016 r umowa przewiduje produkcję samolotów w pustynnym królestwie.

Nowy An-132D może transportować to 9,2 tony towarów, ma długość - 24,6 m, wysokość - 8,8 m, rozpiętość skrzydeł - 29 metrów. Maszyna jest przystosowana do pracy w warunkach gorącego klimatu; może lądować i startować na prowizorycznych i górskich lądowiskach.

Po jednym małym samolocie zaprezentują w powietrzu Japonia i Turcja, a dwa - Niemcy. Brazylijski Embraer zaprezentuje w locie jedną pasażerską i dwie wojskowe maszyny. Sześć lotów odbędą samoloty amerykańskie a najwięcej - 23 razy wzbiją się nad salonem samoloty francuskie.

Będą to m.in. średniodystansowy Airbus nowego pokolenia - A321 Neo oraz najnowszy samolot pasażerski dalekiego zasięgu - A380-1000. Oba nie są jeszcze dostarczane klientom.

Boeing zaprezentuje w locie swój nowy B737 Max 9. To najszybciej sprzedawana linia amerykańskich maszyn. Na pokazywany model średniego zasięgu koncern ma już 3700 zamówień od 87 linii lotniczych.

Rosjanie nie przywieźli pod Paryż ani jednego samolotu. Tym co można zobaczyć na stoisku OAK (Połączona Korporacja Lotnicza) są makiety produkowanych obecnie pasażerskich samolotów. Rosja nie ma się tu czym pochwalić. Jedyny w ciągu 25 lat nowy model Super Jet 100 wciąż ma kłopoty ze swoją awaryjnością. Prace nad następcą TU-154 - modelem Irkut MS-21 na razie nie wyszedł poza fazę testową, choć prace pochłonęły już ponad 3 mld dol.

Do końca 2018 r. trzy pierwsze egzemplarze maszyny dostanie Aerofłot (zamówił ich 50). Samolot, według zapewnień konstruktorów, został stworzony na bazie najnowszych technologii XXI wieku i celuje w najbardziej pojemny rynek - lotów średniego zasięgu.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA