fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Literatura

Książki dziennikarzy "Rzeczpospolitej". Między polityką a futbolem

Rzeczpospolita
23 kwietnia to Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Dobra okazja, by przypomnieć, że nasi dziennikarze też są autorami książek.

Redaktor naczelny Bogusław Chrabota wydał ostatnio „Rzeczpospolitą osobistą" – wybór swoich tekstów publikowanych od stycznia 2013 r. do sierpnia 2015 r. w magazynie „Plus Minus", dodatku do „Rzeczpospolitej". Stara się w nich poddać racjonalnej analizie szaleństwo krajowej i światowej polityki.

Pomocne są w tym z pewnością historiozoficzne zainteresowania Bogusława Chraboty. Podejmując trop „Faraona" Bolesława Prusa, napisał powieść kryminalną „Psy Egiptu", której akcja rozgrywa się w pejzażu biblijnego Armagedonu. W przeciwieństwie do Prusa zna z autopsji wiele afrykańskich krajów. Dowodem są liczne fragmenty „Psów Egiptu", a także reportaże w magazynie „Plus Minus". Warto poznać zagadkę tego oryginalnego kryminału.

Pasje społeczne i kulturalne

W wielu tematycznych obszarach realizują swoje pasje dziennikarze publikujący na kolumnach: opinie i kraj. Nasz czołowy publicysta Andrzej Stankiewicz we współpracy z Dariuszem Wilczakiem przygotował właśnie książkę „Wałęsa, zdrajca czy bohater? Niedokończona rewolucja". Złożyło się na nią 21 rozmów o Wałęsie – archiwalnych i współczesnych – z generałem Kiszczakiem, premierem Rakowskim, profesor Staniszkis i profesorem Eislerem, doktorem Gontarczykiem i marszałkiem Borusewiczem przeprowadzonych tuż po prezydenturze Wałęsy i 20 lat później po ujawnieniu „teczek Kiszczaka".

Tomasz Krzyżak zajmujący się życiem Kościoła napisał biografię arcybiskupa Józefa Michalika zatytuło- waną „Nie mam nic do stracenia". Arcyciekawą, o Janie Pawle II, Światowych Dniach Młodzieży. Ale też o SB oraz pedofilii w Kościele.

Imponują aktywnością koledzy z działu kultury. Barbara Hollender w książkach „Od Wajdy do Komasy" i „Od Kutza do Czekaja" opublikowała 60 portretów najważniejszych postaci polskiego filmu. W delikatny i uważny sposób, unikając ideologicznych klisz, stara się poprzez biografie twórców pokazać różnorodność polskich losów.

W cykl pogłębiający naszą wiedzę na temat tańca układają się dwie pozycje Jacka Marczyńskiego, który jak mało kto potrafi zwerbalizować to, co pozornie niewyrażalne w świecie muzyki i tańca. „Dziesięciu tańczących facetów" to sylwetki największych współczesnych tancerzy, od Niżyńskiego i Béjarta do Eka i Forsytha. Wśród bohaterek „Dziesięciu tańczących kobiet" są Isadora Duncan, Martha Graham, Maja Plisiecka, Pina Bausc i Bronisława Niżyńska.

Krytyk sztuki Monika Małkowska napisała pieprzne i smakowite „Życie na przekąskę. Pustki w sklepach, pełnia w kulturze, czyli opowieści nie tylko z PRL-u". Tytuł mówi sam za siebie.

Choroby i sport

Łukasz Kaniewski, redaktor działu nauka, na co dzień tłumaczy skomplikowane zjawiska ze świata przyrody. Jest autorem książki „Cholera i inne choroby", która w przystępnej formie objaśnia najmłodszym tematykę związaną z higieną i zdrowiem – kwestie związane z próchnicą, ale i nowotworami.

Gwiazdą wydawnictw sportowych jest Stefan Szczepłek. Opisał swoje doświadczenia w książkach „Moja historia futbolu. Świat, t. 1" oraz „Moja historia futbolu. Polska, t. 2". Przekonują, że świat piłki nożnej nie ma dla niego tajemnic. Pelé, Eusébio, Beckenbauer, Górski, Deyna, Piechniczek – to dla wielu z nas legendy. Tymczasem Szczepłek – legenda dziennikarstwa, rozmawiał z nimi na koleżeńskiej stopie. Komentował bramki Maradony, doświadczył tragedii na stadionie Heysel, towarzyszył naszym narodowym reprezentacjom na wszystkich najważniejszych imprezach, w tym Monachium'72.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA