fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Literatura

Podzielony Booker dla Atwood i Evaristo

Margaret Atwood
AFP
Jury prestiżowej nagrody Bookera złamało zasady obowiązujące od 1992 roku: przyznało nagrodę dwóm pisarkom - Margaret Atwood i Bernardine Evaristo. Atwood jest najstarszą laureatką, a Evaristo - pierwszą czarnoskórą.

79-letnia Kanadyjka Margaret Atwood otrzymała tę nagrodę za swoją najnowszą książkę "The Testaments".

Otrzymała ją już raz - w 2000 roku temu, za powieść "Ślepy zabójca" ("The Blind Assassin"). W 1986 była nominowana do Bookera za najsłynniejszą swoją książkę "Opowieść podręcznej" ("Handmaid's Tale").

"The Testaments" to niejako jej kontynuacjq - Atwood wraca do patriarchalnej krainy Gilead z "Opowieści podręcznej", 15 lat po opisanych tam wydarzeniach.

Drugą laureatka została Bernardine Evaristoe, 60-letnia Brytyjka, pierwsza czarnoskóra kobieta, która otrzymała Bookera.Nagrodzona została ósma książka pisarki, "Girl, Woman, Other".

Opowiada historię ośmiu czarnoskórych Brytyjek, na przestrzeni 100 lat.

- My, czarne Brytyjki, wiemy, że jeśli same nie napiszemy o sobie, nikt inny tego nie zrobi - powiedziała Evaristo. Wyraziła nadzieję, że jej radość z pierwszeństwa nie potrwa zbyt długo i wkrótce kolejna czarnoskóra kobieta otrzyma Bookera.

Jury przyznające Nagrodę Bookera złamało zasadę, która ustanowiono w 1992 roku.

Wówczas  po raz drugi, po 1974 roku, zapadł remisowy werdykt jury. Zdecydowano wtedy, że nagrody w przyszłości nie będzie można dzielić.

I było tak aż do tego roku, gdy członkowie jury w ciągu pięciogodzinnej debaty nie byli w stanie podjąć decyzji.

Przewodniczący jury, Peter Florence, oświadczył, że obydwie nagrodzone autorki w swoich powieściach mają do przekazania pilne i ważne prawdy, a przy tym ich książki są "porywającymi thrillerami", które mogą przemówić do wszystkich czytelników. - Nawet do tych, którzy czytają tylko jedną książkę rocznie, w tym przypadku, mam nadzieję, przeczytają dwie - stwierdził Florence.

Źródło: BBC
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA