Literatura

Książka Tokarczuk nominowana do Man Booker International

Fotorzepa, Piotr Guzik
Książka Olgi Tokarczuk "Bieguni" znalazła się na liście pozycji nominowanych do jednej z najbardziej prestiżowych nagród literackich - Man Booker International Prize.

Książka Olgi Tokarczuk wydana została w Polsce po raz pierwszy w 2007 roku przez krakowskie Wydawnictwo Literackie.

"Bieguni" to opowieść o człowieku w podróży, inspirowana mitem starorosyjskich bieżeńców o tym, że zło ma trudniejszy dostęp do człowieka, który cały czas pozostaje w drodze.

Książka ukazała się w Wielkiej Brytanii w ubiegłym roku. Na angielski przełożyła ją Jennifer Croft, a opublikowała oficyna Fitzcarraldo Editions.'

"Bieguni" znaleźli się na liście nominowanych z 12 innymi kandydatami. Ostateczne wyniki poznamy 22 maja.

Nagroda Bookera przyznawana jest od 1969 roku. Do 2013 roku przyznawana była pisarzom pochodzącym ze. Wspólnoty Narodów, Zimbabwe lub Irlandii.

Man Booker International Prize ustanowiona została w 2005 roku i jest przyznawana co 2 lata. Nagradza się nią pisarzy z całego świata za powieść napisaną w języku angielskim lub przetłumaczoną na ten język.

W 2005 roku nominowana do tej nagrody była książka Stanisława Lema. Polski pisarz znalazł się wśród takich  autorów jak Margaret Atwood, Milan Kundera, John Updike, Philip Roth, Gabriel Garcia Marquez czy Kenzaburo Oe. Laureatem w tamtym roku został Albańczyk Ismail Kadare.

 

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL