fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Literatura

Zapowiedzi: 5 książek, które warto znać

shutterstock
Jeszcze niespełna dwie dekady temu dostępna tylko w księgarniach stacjonarnych lub wysyłkowych klubach książki – dziś literatura jest na wyciągnięcie ręki. Codziennie księgarnie internetowe oferują klientom dziesiątki nowych tytułów. Pytanie, jak z tego ogromu nowości wyłowić to, co naprawdę warto przeczytać?

Zdecydowanie jedną z ciekawszych funkcjonalności na stronach księgarni internetowych jest kategoria „Zapowiedzi”. Dzięki nim czytelnik często z dużym wyprzedzeniem informowany bywa o planach wydawniczych i o datach premiery, co pozwala mu rozsądniej zarządzać budżetem przeznaczonym na literaturę. Bywa też, że zamawiając książkę przedpremierowo, uzyskać można korzystny rabat. Dla czytelnika ważnym jest, by oferta księgarni była nie tylko korzystna cenowo, ale również zawierała jak najwięcej publikacji z różnych dziedzin: od poradników i książek kulinarnych, przez podręczniki, beletrystykę, książki naukowe, na literaturze faktu skończywszy, i żeby wśród tych publikacji były zarówno długo wyczekiwane nowości, jak i pozycje niszowe, obiekty poszukiwań koneserów. – Choć większy zysk ze sprzedaży w dalszym ciągu generują nam księgarnie stacjonarne, zauważamy, że klienci coraz chętniej decydują się na zakup książek online. Nie tylko ze względu na cenę, ale też dlatego, że tak jest po prostu wygodniej. Oszczędzając czas, mogą przejrzeć bogaty katalog zarówno nowości, jak i książek uchodzących za klasykę. Mogą na spokojnie podjąć decyzję, którą publikację nabyć. To rodzaj komfortu – mówi Aleksandra Jarośkiewicz, Dyrektor E-Commerce księgarni Matras.pl.

Czego zatem można spodziewać się w nadchodzących tygodniach wśród nowości?

 

Serce umiera ostatnie, Margaret Atwood (Wielka Litera)

Atwood jest kanadyjską pisarką, aktywistką i krytyczką literacką, laureatką nagrody Bookera i jedną z poważniejszych kandydatek do literackiej Nagrody Nobla. Jej najnowsza powieść to połączenie dystopii i surrealizmu. Główni bohaterowie mieli wszystko i wszystko stracili, w konsekwencji czego zamieszkali w samochodzie. Pewnego dnia decydują się na udział w projekcie Pozytron: otrzymują stałą pracę, dom i perfekcyjnie zaprojektowaną rzeczywistość. Tak mieszkają przez kilka miesięcy, by następnie na miesiąc przenieść się do więzienia. A potem od nowa. Do czego doprowadzi ten osobliwy eksperyment?

Premiera: 20.04.2016 r.

 

Uczeń architekta, Elif Shafak (Znak)

Kolejna książka jednej z najbardziej znanych tureckich pisarek (za „Bękarta ze Stambułu” władze tureckie wytoczyły jej proces). W najnowszej powieści Shafak znów zabiera czytelnika do Stambułu, tym razem jednak XVI-wiecznego, w czasy Sulejmana Wspaniałego. W centrum wydarzeń pisarka umieszcza młodego opiekuna białego słonia, którego życie wkrótce podzieli się między nauki u najsłynniejszego architekta imperium osmańskiego a miłość do córki sułtana. Drugim, a może najważniejszym bohaterem, stanie się samo miasto.

Premiera: 11.05.2016 r.

 

Ludowa historia Stanów Zjednoczonych, Howard Zinn (Wydawnictwo Krytyki Politycznej)

Czasami zastanawiające jest, dlaczego genialne książki tak długo czekać muszą na przekład. Howard Zinn – historyk, obrońca praw obywatelskich i weteran II wojny światowej – swoją prawdopodobnie najbardziej wpływową książkę wydał w roku 1980, w nakładzie 4 tys. egzemplarzy; do dziś sprzedano ich prawie 2 mln, czyniąc dzieło Zinna bestsellerem, o którym nie sposób zapomnieć. Ludowa historia Stanów Zjednoczonych to publikacja nietuzinkowa – spojrzenie na historię USA z perspektywy rdzennych Amerykanów, czarnych, kobiet, robotników, imigrantów i biednych. Książka uwiera, owszem, ale też zmusza do przemyślenia pewnych spraw od nowa.

Premiera: 13.05.2016 r.

 

Jak zobaczyć świat, Nicholas Mirzoeff (Karakter)

Autor tej pozycji książkowej stwierdza dobitnie: „Czy nam się to podoba, czy nie, powstające właśnie społeczeństwo globalne jest społeczeństwem wizualnym”. Badaniom kultury wizualnej poświęca on niemal całą swoją uwagę i życie zawodowe. Do czego prowadzi rozwój technologii wizualnych? Czy na pewno jest tak niewinny, jak się na pierwszy rzut oka wydaje? W którym momencie na scenę wkracza polityka i wojsko? Mirzoeff przykuwa uwagę czytelnika, pozwalając mu „zobaczyć świat” na nowo.

Premiera: 16.05.2016 r.

 

Beatlesi, Lars Saabye Christensen (Wydawnictwo Literackie)

Autor kultowej powieści Półbrat, za którą otrzymał prestiżową Nagrodę Literacką Rady Nordyckiej, Lars Saabye Christensen, wraca z nowym dziełem – nowym w Polsce, bo w Norwegii wydanym już w roku 1984, uznanym przy tym za jedną z najważniejszych książek 25-lecia w plebiscycie dziennika „Dagbladet”. Beatlesi to historia o chłopięcej przyjaźni, dojrzewaniu i tym wszystkim, co nagle burzy nasz świat, sprowadzając ból.

Premiera: 19.05.2016 r.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA