Choć siedzimy, to biegamy

II Gala Festiwalu Biegów | Główną nagrodę plebiscytu Fundacji Festiwal Biegów i firmy PZU na biegową imprezę roku otrzymał IV Bieg Charytatywny Warszawa „Wybiegaj sprawność". Biegowym Dziennikarzem Roku został Bartosz Olszewski, bloger z portalu www.WarszawskiBiegacz.pl

Aktualizacja: 15.09.2015 17:30 Publikacja: 15.09.2015 16:55

Bartosz Olszewski – biegowy dziennikarz roku

Bartosz Olszewski – biegowy dziennikarz roku

Foto: Fotorzepa/Piotr Guzik

Gala odbyła się na wielkiej scenie w Pijalni Głównej, właściwy takim wydarzeniom rytm muzyczny nadała Orkiestra Dęta Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach pod batutą sierżanta Waldemara Skotarskiego.

Tytuły i nagrody przyznali czytelnicy portalu biegowego www.FestiwalBiegow.pl. Okres plebiscytowy to sierpień 2014 r.–lipiec 2015 r. Zgłoszono 144 imprezy biegowe oraz 29 dziennikarzy i blogerów.

Orkiestra policyjna zagrała przede wszystkim dla pana Janusza Bukowskiego i Stowarzyszenia Dać Siebie Innym, które zorganizowało już po raz czwarty Bieg Charytatywny „Wybiegaj sprawność". Idea jest prosta, choć trud niemały: uczestnicy przeznaczają opłatę startową (i dobrowolne datki) w biegu głównym na pomoc osobom niepełnosprawnym.

W ostatniej edycji szło o zakup wózków inwalidzkich, kombinezonów rehabilitacyjnych Spider Suit oraz sprzętu multimedialnego dla Stowarzyszenia Rodzin i Przyjaciół Osób Dotkniętych Autyzmem Szklany Mur. Wcześniej biegacze stowarzyszenia pomogli m.in. kupić samochód osobowy dla hospicjum dziecięcego, nabyli wiele turnusów leczniczo-rehabilitacyjnych dla dzieci obciążonych zespołem Smitha, Lemlego i Opitza ze Stowarzyszenia SLOmisie, sprzęt rehabilitacyjny dla Ośrodka Rehabilitacji Olimpijczyków i Paraolimpijczyków w Michałowicach, specjalne wyczynowe kule dla biegaczy biegających o kulach, przekazali osobie potrzebującej czek na zakup roweru HandBike.

– Ten bieg to moje piąte dziecko. Organizowany bez pomocy sponsorów, dzięki darowiznom. Poświęcony jest wyłącznie osobom niepełnosprawnym. Obserwuję je na co dzień na ulicach, w autobusach i tramwajach. Podziwiam ich chęć do życia. My, ludzie zdrowi, czasami nie potrafimy docenić tego, co mamy – mówił Janusz Bukowski.

Tegoroczna nagroda plebiscytowa dla imprezy roku to 150 tys zł. – Startuje u nas ok. 500 osób, ale wszystko, co robimy, ma wpływ na znacznie więcej ludzi. Obiecuję, że nagroda zostanie dobrze spożytkowana – dodał prezes Bukowski i od razu zaprosił na V edycję biegu, już za miesiąc, na warszawskiej Kępie Potockiej.

Nagrodę w tej kategorii wręczył prof. Grzegorz W. Kołodko, także znany biegacz amator (w sobotę 1295. miejsce w Życiowej Dziesiątce, firmowym biegu na 10 km z Krynicy do Muszyny), który zauważył, że Festiwal Biegów nagrody przyznać sobie nie może, choć może zasługiwać na tytuł najlepszej imprezy 25-lecia.

– Cieszę się, że nie musiałem być w jury, bo wybór nie był łatwy. Mamy coraz więcej znakomitych imprez. Niedawno zostałem zaproszony na bardzo specyficzny bieg, który odbywa się w zakładzie karnym w Rawiczu. „Panie premierze, niech pan koniecznie przyjedzie, żeby pobiegać z więźniami. Naszym hasłem jest: »Choć siedzimy, to biegamy«" – opowiadał profesor.

Wojciech Wróblewski, dyrektor zarządzający ds. korporacyjnych w grupie PZU, wręczył czek na 30 tys. zł Biegowemu Dziennikarzowi Roku – Bartoszowi Olszewskiemu. Laureat przyjechał lekko spóźniony, korki przed Krynicą zrobiły swoje, gdy dotarł, stwierdził po prostu, że chyba szybciej biega, niż jeździ samochodem. Dzień później zdecydowanie to potwierdził, zajmując drugie miejsce w Koral Maratonie (rok temu był trzeci).

Właściwie cała grupa wyróżnionych to zapaleni blogerzy biegowi i biegacze w jednym. Warto zwrócić uwagę, że jest wśród nich znany senior – satyryk i aktor Jacek Fedorowicz (rocznik 1937), który wciąż jest w formie – sportowej i pisarskiej.

Po raz pierwszy podczas festiwalu wybrano również Biegową Książkę Roku. Pomysł był cenny, lecz nagły, więc w tej kategorii na klasyczny plebiscyt zabrakło czasu. Pozostało powołać kapitułę nagrody z grona ekspertów. Wybrani przeczytali aż 25 pozycji poświęconych bieganiu. Wybór okazał się dość oczywisty – tytuł zdobyli Magdalena Ostrowska-Dołęgowska i Krzysztof Dołęgowski, zarażone bieganiem długodystansowym małżeństwo z Warszawy, za książkę „Szczęśliwi biegają ultra" – osobistą opowieść o dochodzeniu do radości biegania ekstremalnego.

– Tę książkę przygotowaliśmy z żoną daleko stąd, w górach Kolorado, na wysokości ponad 2000 m n.p.m. Mieszkaliśmy w chacie z bali, wstawaliśmy o piątej rano i siedząc przy kominku, pisaliśmy przez prawie osiem godzin. A potem szliśmy biegać i patrzeć na góry. To nasze życiowe dzieło, opisaliśmy w tej książce historię biegów ultra w Polsce i na świecie, ale przez pryzmat własnych doświadczeń. Żona kiedyś więcej paliła, niż biegała. Nie ma jej tu ze mną, bo zobaczyła ciemną stronę biegania i leczy kontuzję. Ale do Krynicy jeszcze przyjedzie – zapewnił Krzysztof Dołęgowski.

Gdy wybrzmiały słowa, pozostały jazzowe dźwięki policyjnej orkiestry z Katowic. Jak zauważył prowadzący galę red. Przemysław Babiarz z TVP, muzyka ma silny związek z bieganiem – i tu, i tam chodzi przede wszystkim o właściwy oddech.

BIEGOWE WYDARZENIE ROKU:

• IV Bieg Charytatywny Warszawa „Wybiegaj Sprawność"

Wyróżnienia:

• XIII Półmaraton św. Mikołajów

• parkrun Polska

• „Biegniemy po nowe płuca dla Piotra" w Oświęcimiu

• Bieg Niepodległości w Gdyni

• XII Bieg Rzeźnika

• Ultramaraton Rykowisko

• VIII Mazda Półmaraton Ślężański

• Bieg o Breńskie Kierpce

• IX Grodziski Półmaraton „Słowaka"

BIEGOWY DZIENNIKARZ ROKU:

• Bartosz Olszewski, blog www.WarszawskiBiegacz.pl

Wyróżnienia:

• Mateusz Jasiński, blog TrenerBiegania. pl, redaktor NaTemat.pl

• Krzysztof Bartkiewicz, blog w portalu Maratony Polskie

• Martyna Staśkiewicz, blog T-Run.pl

• Paweł Bondaruk, redaktor naczelny portalu xTRI.pl

• Kasia Gorlo, blog Run The World

• Małgorzata Wrzesińska, blog Zakochanawbieganiu.pl

• Piotr Ślęzak, blog Stestuje.pl

• Jacek Fedorowicz, felietonista Runner's World

• Paweł Bejnarowicz, blog BiegamJestemAktywny

• Marek Grund, blog w portalu MaratonyPolskie.pl

BIEGOWA KSIĄŻKA ROKU:

Magdalena Ostrowska-Dołęgowska, Krzysztof Dołęgowski, „Szczęśliwi biegają ultra", wyd. Galaktyka, Łódź 2015

Gala odbyła się na wielkiej scenie w Pijalni Głównej, właściwy takim wydarzeniom rytm muzyczny nadała Orkiestra Dęta Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach pod batutą sierżanta Waldemara Skotarskiego.

Tytuły i nagrody przyznali czytelnicy portalu biegowego www.FestiwalBiegow.pl. Okres plebiscytowy to sierpień 2014 r.–lipiec 2015 r. Zgłoszono 144 imprezy biegowe oraz 29 dziennikarzy i blogerów.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Lekkoatletyka
Igrzyska na szali. Znamy skład reprezentacji Polski na World Athletics Relays
Lekkoatletyka
Mykolas Alekna pisze historię. Pobił rekord świata z epoki wielkiego koksu
Lekkoatletyka
IO Paryż 2024. Nike z zarzutami o seksizm po prezentacji stroju dla lekkoatletek
Lekkoatletyka
Memoriał Janusza Kusocińskiego otworzy w Polsce sezon olimpijski
Lekkoatletyka
Grozili mu pistoletem i atakowali z maczetami. Russ Cook przebiegł całą Afrykę