fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Lekarze i pielęgniarki

Koronawirus: ustny egzamin specjalizacyjny dla lekarzy jednak odwołany

Adobe Stock
Nie będzie ustnego Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego dla lekarzy w sesji jesiennej. Resort zdrowia, który do niedawna odmawiał jego odwołania, dziś ogłosił, że wyraził na to zgodę z powodu konieczności zapewnienia bezpieczeństwa lekarzom i lekarzom dentystom.

Państwowy Egzamin Specjalizacyjnego (PES)  jest organizowany corocznie w dwóch sesjach egzaminacyjnych:  wiosennej - od 1 marca do 30 kwietnia, oraz jesiennej - od 1 października do 30 listopada.  Z powodu pandemii tegoroczną sesję wiosenną przedłużono do 31 października. Egzaminy ustne w tej sesji zostały odwołane. Lekarze, którzy zdali pisemną część PES, na jej podstawie zostaną specjalistami.

Czytaj też: Jesienna sesja egzaminu specjalizacyjnego dla lekarzy będzie mogła zostać wydłużona

Porozumienie Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy (OZZL) poprosiło ministra zdrowia Adama Niedzielskiego o rozważenie odstąpienia od ustnej części PES także w sesji jesiennej. Jednak MZ dotychczas odmawiało.

19 października resort zdrowia opublikowało komunikat podpisany przez ministra Andrzeja Niedzielskiego:

"Na podstawie art. 16rc ust. 3a i 3b ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (Dz. U. z 2020 r. poz. 514, z późn. zm.), mając na uwadze konieczność zapewnienia bezpieczeństwa lekarzom i lekarzom dentystom w związku z aktualnym stanem epidemii, niniejszym odstępuję od przeprowadzenia egzaminów ustnych PES, które miały się odbyć w sesji jesiennej 2020 r. po dniu 19 października 2020 r., z wyjątkiem egzaminów ustnych w dziedzinach, co do których przed rozpoczęciem sesji jesiennej 2020 r. Minister Zdrowia, na wniosek dyrektora Centrum Egzaminów Medycznych, wyraził zgodę na podstawie art. 16rc ust. 3 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty na odstąpienie od przeprowadzenia egzaminu testowego PES i przeprowadzenie wyłącznie jego części ustnej."

Oznacza to, że egzaminy ustne zostaną przeprowadzone tylko w tych dziedzinach, w których wcześniej MZ zgodziło się wyłącznie na odstąpienie od przeprowadzenia testu.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA