Najnowsze zmiany w zakresie odpowiedzialności karnej personelu medycznego

Analizując kwestię odpowiedzialności karnej personelu medycznego za przestępstwa związane z błędami medycznymi należy zwrócić uwagę na propozycje zmian w przepisach Kodeksu Karnego, zainicjowane Rządowym projektem ustawy o zmianie ustawy - Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw z dnia 14 maja 2019 roku.

Publikacja: 31.07.2020 11:59

Najnowsze zmiany w zakresie odpowiedzialności karnej personelu medycznego

Foto: AdobeStock

Proponowana zmiana przepisów prowadzi do zaostrzenia odpowiedzialności karnej lekarzy za tzw. „błędy medyczne". Znowelizowane przepisy wpływają bezpośrednio na zasady wymierzania przez sądy kar za przestępstwo nieumyślnego spowodowania śmierci (art. 155 k.k.), spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu (art. 156 k.k.), średniego lub lekkiego uszczerbku na zdrowiu (art. 157 k.k.) oraz narażenia na niebezpieczeństwo utraty życia czy ciężkiego uszczerbku na zdrowiu (art. 160 § 1 i 2 k.k.). Projekt ustawy przewiduje między innymi podniesienie dolnej i górnej granicy ustawowego zagrożenia wskazanych przestępstw od 2 do 15 lat – tak przykładowo art. 155 k.k. bądź od 3 do 20 lat – w przypadku przestępstwa z art. 156 k.k., który w związku z projektowaną zmianą należy traktować jako zbrodnię, a nie jak dotychczas, jako występek. Podniesienie granicy dolnego ustawowego zagrożenia prowadzi w oczywisty sposób do odejścia od wymierzania przez sądy za wskazane przestępstwa kar pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem ich wykonania. Zgodnie bowiem z aktualnie obowiązującym art. 69 § 1 k.k., sąd może warunkowo zawiesić wykonanie kary pozbawienia wolności w wymiarze nieprzekraczającym roku.

Pozostało jeszcze 81% artykułu

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem