fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Lekarze i pielęgniarki

Podwyżki płacy minimalnej w szpitalach od lipca 2019 r.

Fotolia
Do 4,1 lub 4,2 tys. zł wzrośnie kwota bazowa minimalnego wynagrodzenia pracowników służby zdrowia. Dotyczy to głównie zawodów pominiętych w podwyżkach ustawowych, tj. diagnostów.

Do końca tego roku kwota bazowa miała być zamrożona na poziomie 3,9 tys. zł brutto. Na wniosek związkowców resort zdrowia postanowił ją od lipca odmrozić. Nie wie jednak jeszcze, czy o 200, czy o 300 zł brutto. Jak zapewnił minister zdrowia Łukasz Szumowski, jest to przedmiotem rozmów z Ministerstwem Finansów.

Czytaj też:

Szumowski zaznaczył, że odmrożenie o 300 zł spowodowałoby wzrost kosztów w 2019 r. o 100 mln zł i o kolejne 100 mln zł w 2020 r. W zależności od grupy zaszeregowania pracownicy służby zdrowia dostaliby od 130 do 320 zł brutto.

Jak tłumaczył dyrektor Departamentu Dialogu Społecznego w Ministerstwie Zdrowia Jakub Bydłoń, największą kwotę dostałyby osoby z wyższym wykształceniem i specjalizacją, najniższą – sklasyfikowani na poziomie zaszeregowania 0,64. Podwyżkę w 90 proc. sfinansowano by ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, a w 10 proc. z budżetu państwa.

Na podwyżkach skorzystaliby przede wszystkim zatrudnieni na umowę o pracę przedstawiciele zawodów pominiętych w zeszłorocznych podwyżkach ustawowych – fizjoterapeuci, diagności laboratoryjni, technicy RTG, ale także salowe. Resort przyznaje, że poniżej tej kwoty zarabia mniej niż 1 proc. pielęgniarek i mniej niż 5 proc. lekarzy.

Szef resortu zdrowia zapewnia, że chce, by nowelizacja ustawy o minimalnym wynagrodzeniu zasadniczym pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych trafiła do Sejmu jeszcze w maju.

Propozycje ministerstwa nie satysfakcjonują jednak związkowców.

Przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy dr Krzysztof Bukiel zauważył, że nawet po odmrożeniu kwota bazowa będzie o 700–800 zł niższa niż średnia krajowa.

Z kolei dr Tomasz Dybek, szef Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Fizjoterapii, twierdzi, że brak realnych propozycji podwyżek dla fizjoterapeutów przyspieszy zapowiadaną od miesiąca głodówkę.

– Rozpoczniemy ją jeszcze w tym tygodniu – zapowiedział Tomasz Dybek.

Niezadowolenie wyrazili też diagności, którzy mają się przyłączyć do protestu.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA