fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Lekarze i pielęgniarki

Lekarze stażyści będą zarabiać poniżej płacy minimalnej

Adobe Stock
Lekarz odbywający staż podyplomowy będzie zarabiał poniżej najniższej płacy, dopóki resort nie wyda odpowiedniego rozporządzenia.

Absolwenci kierunku lekarskiego i lekarsko-dentystycznego, którzy odbywają obowiązkowy 13-miesięczny staż podyplomowy, wciąż zarabiają 2509 zł brutto. Bo choć od 1 stycznia płaca minimalna wzrosła do 2,6 tys. zł brutto, resort zdrowia wciąż nie wydał stosownego rozporządzenia.

W piątkowym komunikacie Ministerstwo Zdrowia napisało, że „w celu uniknięcia wątpliwości interpretacyjnych co do wysokości przysługującego lekarzowi stażyście wynagrodzenia zasadniczego dokonana zostanie nowelizacja rozporządzenia ministra zdrowia z 26 września 2012 r. w sprawie stażu podyplomowego lekarza i lekarza dentysty w tym zakresie, a zapisy będą obowiązywać od dnia 1 stycznia 2020 r.". Oznacza to, że gdy tylko rozporządzenie wejdzie w życie, medycy dostaną wyrównanie.

Czytaj też:

Członkowie Porozumienia Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy (PR OZZL) uważają jednak, że resort powinien wcześniej zadbać o nowelizację rozporządzenia tak, aby lekarze stażyści jako jedni z nielicznych nie znajdowali się pod progiem. – Wydawałoby się, że Ministerstwo Zdrowia powinno zadbać o to, by lekarze podczas stażu podyplomowego nie zarabiali mniej niż personel pomocniczy szpitala. Takie zachowanie pokazuje, że wykształcenie lekarza nie ma żadnego znaczenia i może on zarabiać poniżej progu. A przecież wysokość płacy minimalnej była znana od dawna – zauważa Damian Patecki, współzałożyciel PR OZZL.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA