Prezydent podpisał ustawę o pracownikach medycznych spoza UE

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację niektórych ustaw, której celem jest zapewnienia kadr medycznych w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii. Na podstawie nowych przepisów szpitale będą mogły zatrudniać na uproszczonych zasadach lekarzy, pielęgniarki i innych medyków spoza Unii Europejskiej.

Publikacja: 29.12.2020 14:14

Prezydent podpisał ustawę o pracownikach medycznych spoza UE

Foto: Adobe Stock

Ustawa z 27 listopada 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w celu zapewnienia w okresie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii kadr medycznych wprowadza rozwiązania dotyczące wykonywania zawodów lekarza, lekarza dentysty, pielęgniarek, położnych i ratowników medycznych. Została opublikowana w Dzienniku Ustaw z 29 grudnia pod poz. 2401. Wejdzie  w życie  30 grudnia 2020 r., z wyjątkiem niektórych przepisów.

O niepodpisywanie ustawy apelowały do prezydenta samorządy zawodów medycznych.

"Zawarte w ustawie rozwiązania nie gwarantują rzeczywistej weryfikacji kwalifikacji osób dopuszczanych do wykonywania zawodów medycznych, aktualności posiadanej przez nich wiedzy medycznej ani nawet ich zdolności do komunikowania się z pacjentem w języku polskim. Tak szerokie i niekontrolowane otwarcie systemu ochrony zdrowia na osoby, które wykształcenie oraz kwalifikacje zawodowe zdobyły w krajach, w których systemy kształcenia w zawodach medycznych są istotnie różne od standardów przyjętych na obszarze Unii Europejskiej nie znajduje uzasadnienia nawet w trwającym obecnie stanie epidemii." - pisali do Andrzeja Dudy przedstawiciele Naczelnej Rady Lekarskiej, Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, Krajowej Izby Fizjoterapeutów oraz  Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych.

Będą leczyć bez nostryfikacji

Nowe przepisy przewidują rezygnację z wymogu posiadania prawa pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jako warunku wyrażenia zgody na wykonywanie zawodu lekarza albo lekarza dentysty osobie, która uzyskała kwalifikacje poza terytorium Unii Europejskiej.

Zgody na wykonywanie zawodu lekarza oraz lekarza dentysty oraz przyznania warunkowego prawo wykonywania zawodu będzie mógł udzielić, w okresie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, minister zdrowia.

Pielęgniarki i położne  spoza terytorium UE będą mogły uzyskać zgodę na  wykonywanie zawodu w Polsce tylko w określonym  zakresie czynności zawodowych, okresie i miejscu zatrudnienia w lecznicy.

Ratownicy medyczni spoza UE będą mogli pracować w Polsce za zgodą  ministra zdrowia, jeśli posiadają pełną zdolność do czynności prawnych,  stan zdrowia pozwala na wykonywanie zawodu oraz posiadają dyplom wydany poza terytorium UE, potwierdzający uzyskanie tytułu zawodowego ratownika medycznego lub dokumenty potwierdzające co najmniej 3-letnie doświadczenie zawodowe w wykonywaniu zadań zawodowych (w okresie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii – nie krótsze niż rok).

Łatwiejszy powrót do zawodu

Ustawa upraszcza też powrót do wykonywania zawodu medycznego osobom, które nie pracowały w nim dłużej niż 5 lat.  Będą one zwolnione z obowiązku odbycia przeszkolenia, pod warunkiem wykonywania przez pierwsze 3 miesiące zawodu pod nadzorem innej osoby wykonującej odpowiedni zawód medyczny.

Zgodnie z nowymi przepisami lekarze dentyści będą mogli, w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, udzielać świadczeń zdrowotnych dotychczas zastrzeżonych dla lekarzy. Chodzi o badanie stanu zdrowia, rozpoznawanie chorób i zapobieganie im, leczenie i rehabilitację chorych, udzielanie porad lekarskich, a także wydawanie opinii i orzeczeń lekarskich.

Lekarze, lekarze dentyści, pielęgniarki, położne i ratownicy medyczni będą wykonywać zawód w zakładzie leczniczym także na podstawie umowy zawartej przez podmiot leczniczy prowadzący ten zakład z agencją zatrudnienia.

Nowe przepisy wprowadzają także możliwość stosowania do dyspozytorów medycznych, koordynatorów ratownictwa medycznego oraz członków zespołów ratownictwa medycznego równoważnego systemu pracy, w którym możliwe jest wykonywanie pracy nieprzerwanie przez 24 godziny.

Ustawa wprowadza stały mechanizm waloryzacji wysokości najniższych wynagrodzeń pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych.

Chorzy w ewidencji

Dzięki nowym przepisom możliwa będzie realizacja wystawianych w postaci elektronicznej zleceń na zaopatrzenie  zlecenia naprawy wyrobów medycznych, stanowiących elektroniczną dokumentację medyczną, do której dostęp jest możliwy poprzez Internetowe Konto Pacjenta.

Do Systemu Ewidencji Zasobów Ochrony Zdrowia wprowadzony zostanie moduł w którym lecznice będą wpisywać dane dotyczące pacjenta z podejrzeniem o zakażenie lub z potwierdzonym zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 (wiek, płeć, numer w wykazie głównym przyjęć i wypisów, stan pacjenta według modyfikowanej skali wczesnego ostrzegania, tzw. skali MEWS, prowadzona tlenoterapia), a także liczbę łóżek i ich wykorzystanie.

Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP