Prezydent Lublina zakazał Marszu Równości

Prezydent Lublina Krzysztof Żuk wydał dziś zakaz przeprowadzenia Marszu Równości, który zaplanowany był na najbliższą sobotę. Samorządowiec twierdzi, że obawiał się o bezpieczeństwo mieszkańców.

Aktualizacja: 24.09.2019 14:13 Publikacja: 24.09.2019 14:06

Prezydent Lublina zakazał Marszu Równości

Foto: AdobeStock

adm

Jak pisze „Dziennik Wschodni”, prezydent Krzysztof Żuk swoją decyzję uzasadnia tym, że Marsz Równości miałby wyruszyć z Al. Racławickich z okolic pl. Teatralnego, na którym w tym samym czasie odbywać się będzie plenerowa wystawa historycznych pojazdów wojskowych.

„Jedyną przeszkodą oddzielającą te miejsca są rosnące pojedynczo drzewa oraz trawnik” - pisze dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa Mieszkańców i Zarządzania Kryzysowego Jerzy Ostrowski, w uzasadnieniu zakazu. Jak zaznacza, w każdym z tych dwóch wydarzeń może uczestniczyć nawet po około 2 tysiące osób. „Nie tylko II Marsz Równości, ale i wystawa pojazdów bojowych są wydarzeniami, które mogą się okazać interesujące zarówno dla zwolenników Marszu i miłośników historii, jak i dla mieszkańców, którzy zechcą spędzić sobotnie popołudnie biorąc czynnie udział w wydarzeniach odbywających się w przestrzeni publicznej Lublina” - twierdzi Ostrowski i zwraca uwagę na „podobieństwo” obydwu wydarzeń „jeżeli chodzi o liczebność i teren” do imprez masowych. „Zgromadzenie się w jednym miejscu tak dużej liczby uczestników wymienionych wydarzeń musiałoby zakłócić normalny ruch zarówno pieszych, jak i pojazdów, odbywający się w tym miejscu i to w sposób trudny do przewidzenia i zapobieżenia ewentualnym incydentom" – zaznacza. Zdaniem Ostrowskiego, zatłoczenie placu mogłoby uniemożliwić dojazd karetkom. Przekonuje także o możliwym zagrożeniu życia lub zdrowia ludzi, a swoją opinię uzasadnienia tym, że w trakcie ubiegłorocznego Marszu Równości doszło do zamieszek. „Istnieje duże prawdopodobieństwo wystąpienia podobnych wybryków również i w tym roku” - twierdzi dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa Mieszkańców i Zarządzania Kryzysowego. „Istnieje realna obawa, że dojdzie do zniszczenia mienia, w tym samochodów zaparkowanych w pobliżu i przejeżdżających przez centrum miasta. Pisze również o możliwych uszkodzeniach przystanków, budynków, witryn sklepowych oraz o ryzyku użycia w trakcie demonstracji i kontrdemonstracji kamieni, płyt chodnikowych, kostki brukowej, butelek i petard” - dodaje.

Ostrowski podkreśla również, że decyzja wydana z upoważnienia prezydenta odwołuje się też do tego, co znalazło się na internetowych forach oraz do wpisów organizatora Marszu Równości na jego profilu w mediach społecznościowych. Jak zauważa, organizator pochodu nazwał tam swoich oponentów „faszystami” i „ekstremistami”. „Ponadto organizator marszu prezentuje zdjęcia innych marszy, na których eksponuje obraźliwe i wulgarne określenie swoich ideologicznych oponentów” – dodaje Ostrowski. Jego zdaniem podważa to twierdzenia organizatora Marszu Równości, że pochód ma być pokojową manifestacją. „Warto w tym miejscu postawić pytanie, czy organizator marszu nie dąży do konfrontacji ze swoimi oponentami, która podsycana mową o zabarwieniu agresywnym czy wulgarnym będzie miała charakter gwałtowny i zagrażający życiu lub zdrowiu ludzi” – zaznacza. „Jest to tym bardziej prawdopodobne, jeśli się weźmie pod uwagę wypowiedzi, również publikowane na rozmaitych forach internetowych przez osoby, które nie zgadzają się z ideologią Marszu Równości” - dodaje.

Do prezydenta Lublina o niedopuszczenie do Marszu Równości apelowało 11 tys. osób. Podpisały się one pod apelem o wydanie zakazu organizacji tego wydarzenia twierdząc, że narazi on na demoralizację dzieci i młodzież, które będą jego świadkami oraz, że może zaszkodzić zdrowiu mieszkańców, gdyż według danych Państwowego Zakładu Higieny, kontakty homoseksualne częściej niż heteroseksualne wiążą się z zakażeniem HIV. Przeciwnicy twierdzili także, że pochód będzie „promować homoseksualizm”, a to, że nie można zmienić orientacji seksualnej jest według nich „zabobonem”.

Organizatorzy Marszu Równości mogą zaskarżyć zakaz do sądu. Musi on rozstrzygnąć sprawę jeszcze przed terminem wydarzenia. W sieci pojawiło się datowane na 20 września zarządzenie prezydenta Lublina o powołaniu specjalnego zespołu, który ma czuwać nad zapewnieniem bezpieczeństwa uczestnikom zgromadzeń publicznych zaplanowanych na najbliższą sobotę.

Zespół ma zająć się „bieżącym monitorowaniem stanu bezpieczeństwa, współpracować z organizatorami wydarzeń zaplanowanych na 28 września oraz zapewnić ścisłą współpracę służb odpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa, a także reagować na wszelkie zagrożenia związane z planowanymi na sobotę zgromadzeniami i innymi wydarzeniami”. W zespole tym znajdą się komendant Straży Miejskiej, szef Wydziału Zarządzania Ruchem Drogowym i Mobilnością w Urzędzie Miasta Lublin, zastępca dyrektora Zarządu Dróg i Mostów, naczelnik Wydziału Utrzymania i Remontów w Zarządzie Dróg i Mostów, szef Wydziału Bezpieczeństwa Mieszkańców i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Lublin oraz jeden z pracowników tego wydziału.

99zł za rok.
Bądź na bieżąco! Czytaj ile chcesz!

Kto zostanie nowym prezydentem? Kto zostanie nowym papieżem? Co się dzieje w USA? Nie przegap najważniejszych wydarzeń z kraju i ze świata!

99zł za rok.
Bądź na bieżąco! Czytaj ile chcesz!

Subskrybuj
gazeta
Kraj
Najważniejsze europejskie think tanki przyjadą do Polski
Kraj
W ukraińskich Puźnikach odnaleziono szczątki polskich ofiar UPA
Kraj
80. rocznica zakończenia II wojny światowej. Trump ustanawia nowe święto. Dlaczego Polacy nie lubią tego dnia?
Kraj
Relacje, które rozwijają biznes. Co daje networking na Infoshare 2025?
Kraj
Tysiąc lat i ani jednej idei. Uśmiechnięta Polska nadal poszukuje patriotyzmu
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku