fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nagroda Rzeczpospolitej im. Jerzego Giedroycia

Aleksandra Hnatiuk: Tłumaczka, która dba o dialog

Fotorzepa
Nominacje do nagrody „Rz” im. Jerzego Giedroycia.

W czwartek, 29 listopada, zostanie wręczona nagroda „Rzeczpospolitej" im. Jerzego Giedroycia. Przedstawiamy sylwetki tegorocznych nominowanych. Pierwszą z nich jest prof. Aleksandra Hnatiuk, ukrainistka, tłumaczka i literaturoznawczyni. Jej rodzina pochodziła z Galicji – matkę przesiedlono ze Lwowa na powojenne tereny Polski w ramach repatriacji, a ojciec Ukrainiec musiał opuścić rodzinną wieś podczas akcji „Wisła".

Prof. Hnatiuk ukończyła studia na Uniwersytecie Warszawskim, a dziś w Studium Europy Wschodniej UW kształci tłumaczy literatury polskiej i ukraińskiej.

Zajmuje się relacjami między obydwoma krajami oraz kwestią ukraińskiej tożsamości. Napisała m.in. „Pożegnanie z imperium" o ukraińskiej literaturze przełomu lat 80. i 90. XX w., „Odwagę i strach" nt. Lwowa w okresie II wojny światowej, zbiór rozmów z intelektualistami ukraińskimi pt. „Bunt pokolenia", a także opracowała tom „Wiedźmy, czarty i święci Huculszczyzny. Mity i legendy".

Od lat angażuje się w promowanie ukraińskiej kultury w Polsce oraz polskiej na Ukrainie. Jako tłumaczka przyczyniła się do wydania licznych dzieł współczesnej literatury ukraińskiej nad Wisłą.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA