Kraj

Działania medyczne w sytuacji aktów terroru

Fotorzepa, Piotr Woźniak
Poza pracą służb kontrterrorystycznych i policyjnych, miejsce zamachu jest polem działania służb ratowniczych. To także zagadnienia związane z koordynacją działania służb ratowniczych od etapu dysponowania, kierowania akcją ratowniczą, pracą szpitali aż do roli medycyny sądowej i oceny mechanizmów urazu.

W piątek w Wojskowym Instytucie Medycznym zakończyła się pierwsza edycja nowatorskiego kursu „Działania medyczne w sytuacji aktów terroru” organizowanego przez Centrum Kształcenia Podyplomowego, Doskonalenia Zawodowego i Symulacji Medycznej WIM.

Celem szkolenia było zapoznanie uczestników ze specyfiką działań ratowniczo - medycznych w przypadku aktów terroru. Główna tematyka skupiła się na problematyce współczesnych zagrożeń terrorystycznych, zasadach planowania działań medycznych, typowych obrażeniach i odmienności działania w środowisku niebezpiecznym, zagrożeniach CBRN i organizacji systemu reagowania oraz zabezpieczania medycznego. Szkolenie prowadzone było na zasadzie interaktywnego seminarium oraz realizacji symulowanych scenariuszy.

Jednym z prowadzących szkolenie był dr Przemysław Guła, autor książki „Medyczne skutki terroryzmu”.

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL