Bielecki: Sytuacja w Niemczech radykalizuje się

- W momencie gdy UE przechodzi tak poważne kryzysy: od imigracji, niepewnego losu Grecji, po oczywiście Brexit, zmiana w tak trudnym momencie, kogoś kto jest sprawdzony, bo Tusk się sprawdził, byłaby złą decyzją – przekonuje Bielecki.

Sukcesami szefa Rady Europejskiej są według dziennikarza trzy sytuacje. - Latem zeszłego roku negocjacje z premierem Grecji, gdy dzięki Tuskowi doszło do kompromisu. Drugim takim momentem były negocjacje z Davidem Cameronem, a trzecim poparcie Angeli Merkel i wspólny wyjazd z nią do Ankary – wymienia Bielecki.

Dziennikarz „Rzeczpospolitej” mówi, że Angela Merkel negocjując z Turcją łamie swoje zasady. - To jest dramatyczne. Jeszcze pół roku temu Merkel mówiła, że wszyscy uchodźcy z Syrii czy Iraku są mile widziani w imię praw człowieka, a teraz porozumiewa się z przywódcą Turcji, który dąży do autorytaryzmu – mówi Bielecki.

- Druga rzecz to obietnica zniesienia wiz w momencie, gdy Turcy absolutnie nie realizują trzech czwartych warunków, w tym kluczowych. Merkel mówi też o wznowieniu, przyśpieszeniu negocjacji w związku z przystąpieniem Turcji do Unii Europejskiej. Podczas gdy Niemcy, Francja i główne kraje UE to wykluczają.

Według Bieleckiego większość krajów UE nie chce przyjmować uchodźców, ale Polska i kraje Grupy Wyszehradzkiej niepotrzebnie tak głośno to artykułują. Z politycznego punktu widzenia jest to niekorzystne.