fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kosmos

Polacy na Marsa

W 2011 roku łazik Magma2 przygotowany na Politechnice Białostockiej zajął najwyższy stopień podium.
Fotorzepa/Jerzy Dudek
Dziesięć zespołów z Polski wystartuje w międzynarodowych zawodach łazików marsjańskich University Rover Challenge.

Ogółem, do rywalizacji przystąpią 63 drużyny z 12 krajów. Zawody rozegrane zostaną na amerykańskiej pustyni w stanie Utah, między 2 a 4 czerwca 2016 roku.

Łaziki będą musiały pobrać próbki gruntu do analiz, zebrać umieszczone na polu narzędzia, dokonać napraw w zepsutym urządzeniu, pokonać trudno dostępne wzniesienia terenu.

Trzy polskie zespoły: z Politechniki Białostockiej, Politechniki Wrocławskiej i Politechniki Rzeszowskiej to utytułowani weterani konkursu. Do udziału w zawodach zarejestrowały się również zespoły z Politechniki Warszawskiej, Uniwersytetu Wrocławskiego, Politechniki Gdańskiej, Politechniki Częstochowskiej, Uniwersytetu Warszawskiego i z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Zespoły z polskich uczelni w konkursie uczestniczą od 2009 roku. W 2011 roku łazik Magma2 przygotowany na Politechnice Białostockiej uplasował się na najwyższym stopniu podium. Pierwsze miejsce studenci z Politechniki Białostockiej zajęli ponownie w 2013 i 2014 roku z łazikiem Hyperion i Hyperion 2.

W 2015 roku w zawodach zwyciężyła drużyna z Politechniki Rzeszowskiej. Z kolei trzecie miejsce zajął zespół z Politechniki Wrocławskiej, a czwarte łazik zbudowany przez studentów z Politechniki Białostockiej. Wśród dziesięciu najlepszych zespołów aż pięć stanowiły zespoły z Polski.

—pap

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA