fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kosmos

Chiny trzecim krajem, który wystrzelił rakietę z morza

twitter
W środę Chiny po raz pierwszy wystrzeliły rakietę kosmiczną z mobilnej platformy na morzu, wysyłając w przestrzeń kosmiczną pięć komercyjnych satelitów i dwa inne, zawierające eksperymentalną technologię.

Rakieta Długi Marsz 11 została wystrzelona z platformy zainstalowanej na pokładzie statku na Morzu Żółtym, u wybrzeży prowincji Szantung. Był to 306. start rakiety z serii Długi Marsz, ale pierwszy dokonany z morza.

Chiny są trzecim krajem, po USA i Rosji, który opanował technologię startu z mobilnej platformy na morzu.

Starty rakiet z morza są rozwiązaniem bardzo korzystnym. Dzięki nim istnieje możliwość wystrzelania rakiety z okolicy bliżej równika, co wymaga mniej paliwa do osiągnięcia orbity i w efekcie znacząco obniża koszty startu. Zmniejsza to również możliwość uszkodzeń, spowodowanych przez odpadające części rakiety.

Mała rakieta, wystrzelona w środę przez Chiny, wynosi na orbitę siedem satelitów, w tym jedną do badania wiatrów w celu prognozowania tajfunów. Inne dwa satelity komunikacyjne należą do China 125, firmy technologicznej z siedzibą w Pekinie, która planuje uruchomienie setek satelitów w celu świadczenia globalnych usług sieci danych.

Źródło: rp.pl/ AP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA