fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kościół

Wojciech Bonowicz: Ks. Tischner lekiem na kryzys

Wojciech Bonowicz
rp.pl
- Widać tęsknotę za myślą księdza Józefa Tischnera w Polsce - powiedział w programie #RZECZoPOLITYCE Wojciech Bonowicz, poeta i publicysta.

Bonowicz wypowiedział się na temat swojej książki "Tischner - krótki przewodnik po życiu", w której zamieścił niepublikowane teksty księdza Józefa Tischnera. - Uważam, że postać księdza Tischnera interesuje Polaków. Był on osobą, która walczyła o wolność i zagospodarowanie tej wolności w świadomości ludzi. Przygotowywał polskie społeczeństwo na wszelkie kryzysy. Jego metafora "krzywych zwierciadeł", która dzieliła ludzi i pokazywała brak zaufania jest cały czas aktualna. Mówił o tym, jako o niebezpieczeństwie dla ogólnego ładu. Zamiast zaufania - w relacjach międzyludzkich - pojawia się podejrzliwość – ocenił publicysta.

- W mojej książce mowa jest głównie o dialogu, który dotyczy problemu spotkania i porozumienia międzyludzkiego. W Polsce widać dość dużą gorączkę polityczną, w publikacji zawarłem wiele bon motów, a także propozycje ogólnego dialogu. Tischner namawiał nas do większego wysiłku w codziennym życiu, i ja do tego namawiam. Warto podkreślić, że mamy uczniów Tischnera w świecie życia politycznego. Na przykład Jarosław Gowin jest zwolennikiem myśli księdza, a prof. Legutko przeciwnikiem – przypomniał.

Bonowicz opowiedział o formach działań mających na celu propagowanie postaci ks. Józefa Tischnera. - Bohater mojej książki nie doczekał się jeszcze pomnika, ale trzeba powiedzieć że jego myśl jest wciąż obecna w społeczeństwie. Na przykład w Krakowie organizujemy dni, kiedy czytamy i prezentujemy poglądy księdza. Przypominamy o tym, żeby się nie dołować i szukać drogi nadziei. Coraz częściej słyszę idee głoszone przez księdza Tischnera wśród episkopatu polskiego. Wydaje mi się, że z Kościołem polskim nie jest źle. Uważam również, że odsłonił się w ostatnich latach bardzo szeroko na różne środowiska – ocenił poeta.

Gość programu Jacka Nizinkiewicza przypomniał przesłanie ks. Józefa Tischnera. - W Polsce mamy problem głównie z ogólnym stosunkiem do całego świata. Ks. Tischner w jednym ze swoich tekstów przypominał, że trzeba pomagać osobom pokrzywdzonym, wtedy miał na myśli ludzi, którzy ucierpieli podczas wojny w Kosowie. Główna idea bohatera mojej książki zachęca, żeby dawać prawdziwe świadectwo drugiemu człowiekowi oraz bronić wartości, i to jest bardzo istotne – powiedział publicysta.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA