fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kościół

Biskup polowy metropolitą białostockim

Nowy metropolita białostocki abp Józef Guzdek. Do tej pory był biskupem polowym.
Biuro Prasowe KEP
- Bp Józef Guzdek, dotychczasowy biskup polowy, został nowym arcybiskupem metropolitą białostockim - ogłosiła Nuncjatura Apostolska w Polsce.

Decyzję papieża Franciszka podała dziś w południe Stolica Apostolska. W Białymstoku papieską nominację ogłosił bp Henryk Ciereszko, administrator archidiecezji białostockiej.

- Archidiecezja Białostocka otrzymała nowego arcybiskupa metropolitę. Cieszymy się i przyjmujemy tę nominację otwartymi sercami. Na pewno czekają tu na niego nowe wyzwania, które będziemy wspólnie podejmować. Ufamy, że z Bożym błogosławieństwem, pod opieką Matki Bożej Miłosierdzia to dzieło będzie pięknie prowadzone" – mówił po odczytaniu nominacji bp Henryk Ciereszko, administrator archidiecezji.

Archidiecezja białostocka nie miała swojego metropolity od marca, kiedy to ówczesny abp Tadeusz Wojda został mianowany arcybiskupem, metropolitą gdańskim.

Abp Józef Guzdek urodził się 18 marca 1956 r. w Wadowicach. Święcenia kapłańskie otrzymał 17 maja 1981 r. w krakowskiej katedrze na Wawelu przez posługę kard. Franciszka Macharskiego.

Przez 13 lat pełnił posługę wikariusza w parafiach archidiecezji krakowskiej, a następnie przez cztery lata był prefektem w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Krakowskiej.

W 1998 roku obronił doktorat z teologii na Papieskiej Akademii Teologicznej. W 2004 roku został mianowany przez Jana Pawła II biskupem pomocniczym archidiecezji krakowskiej. Święcenia biskupie przyjął w łagiewnickim sanktuarium Bożego Miłosierdzia.

Dewizą jego posługiwania są słowa: „In Te Domine speravi" (Tobie, Panie, zaufałem). Cztery lata później Benedykt XVI mianował go biskupem polowym Wojska Polskiego. Został mianowany na stopień generała brygady.

- Papieską nominację przyjmuję jak żołnierz. Jest rozkaz, jest polecenie, trzeba je wykonać" – powiedział po ogłoszeniu nominacji dla Radia Watykańskiego abp Józef Guzdek.

Podziękował Ojcu Świętemu za zaufanie, jakim go obdarzył, wyznaczając mu nowe zadania. Abp Guzdek zaznaczył, że w pełnieniu nowej posługi pomocne mu będzie to, czego nauczył się w diecezji polowej. - „Będę chciał służyć, bo wojsko mnie tego nauczyło" - zaznaczył.

Nowy metropolita podkreślił też, że „w ordynariacie polowym nauczył się Polski, poznał całą Ojczyznę i wie, że nie dzieli się ona na Wschód i Zachód, Północ i Południe, podział przebiega przez ludzkie serce".

- Nauczyłem się więc otwartości do każdego człowieka bez względu na miejsce zamieszkania i to jest wielki zysk z tej posługi ponad dziesięcioletniej w ordynariacie polowym - dodał.

Zapewnił też, że jest otwarty na współpracę z kapłanami, z osobami świeckimi, bo wszyscy od chrztu stanowimy wspólnotę uczniów Chrystusa.

- Do posługi biskupiej zrodzony zostałem w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach i ciekawe jest to, że idę do ośrodka, gdzie kult Bożego Miłosierdzia jest szczególnie rozwinięty. Były kapelan Wojska Polskiego bł. ks. Michał Sopoćko jest mi osobą bardzo bliską. Chciałbym w takim duchu, w duchu miłosierdzia sprawować swoją posługę w Archidiecezji Białostockiej" – dodał nowy metropolita białostocki.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA