fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Wielka Brytania: Najtragiczniejsza doba od początku epidemii

AFP
980 chorych na COVID-19 zmarło w ciągu ostatnich 24 godzin w Zjednoczonym Królestwie. Łącznie liczba ofiar koronawirusa wynosi już prawie 9 tys.

Liczba zgonów ze środy jest najwyższa od początku epidemii. Do tej pory najwięcej ofiar - 938 - zanotowano w środę 8 kwietnia. Łącznie w Wielkiej Brytanii z powodu wirusa SARS-CoV-2 zmarło już 8958 pacjentów. O najnowszych statystykach poinformował w piątek o godz. 18.00 polskiego czasu brytyjski minister zdrowia Matt Hancock. Zaapelował o przestrzeganie wprowadzonych ograniczeń. - Drzwi frontowe są lepsze niż jakakolwiek maska - zwrócił uwagę, apelując o pozostanie w domach.

We wtorek na Wyspach zanotowano 5706 nowych zakażeń koronawirusem. To druga najwyższa liczba nowych przypadków od początku pandemii. Rekordowe 5903 zachorowań zanotowano 5 kwietnia. Łącznie liczba chorych wynosi już ponad 70 tys. W Europie więcej zakażonych odnotowano dotąd tylko we Włoszech, Hiszpanii, Niemczech i Francji, a poza Europą - w Stanach Zjednoczonych, Chinach i Iranie.

Koronawirus SARS-CoV-2, znany wcześniej jako 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w Wuhan prawdopodobnie w połowie listopada 2019 roku.

Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

Na początku stycznia władze Chin oficjalnie przyznały, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Objawy COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy. WHO szacuje śmiertelność nowego koronawirusa na poziomie ok. 3,4 proc. (w przypadku grypy - 0,1 proc.).

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast zwykle bardzo łagodny przebieg u dzieci.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA