fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Koronawirus. RPA płaci za szczepionkę na COVID dwa razy więcej niż Europa?

Fiolka po szczepionce AstraZeneca
AFP
Ministerstwo Zdrowia RPA poinformowało, że Republika Południowej Afryki zapłaci za szczepionkę na COVID-19 koncernu AstraZeneca dwa i pół raza więcej niż większość europejskich krajów.

RPA, kraj w którym odkryto najwięcej jak dotąd zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 w Afryce, zamówił co najmniej 1,5 mln dawek szczepionki AstraZeneca, które mają dotrzeć do RPA w styczniu i lutym.

Zastępca dyrektora generalnego ds. zdrowia w Ministerstwie Zdrowia RPA, Anban Pillay poinformował, że RPA zapłaci za szczepionkę po 5,25 dolarów za sztukę - blisko 2,5 raza więcej niż większość państw Europy.

Członkowie UE zapłacą za dawkę szczepionki AstraZeneki po ok. 2,16 dolara za sztukę - wynika z informacji ujawnionych przez belgijskiego ministra na Twitterze w ubiegłym miesiącu.

WHO wyrażała już wcześniej obawy o nierówny dostęp bogatych i biednych krajów do szczepionek na COVID. Dostępowi tych ostatnich do szczepionek grożą dwustronne umowy zawierane przez bogatsze kraje bezpośrednio z dostawcami.

RPA chce łącznie sprowadzić 20 mln szczepionek na COVID do połowy 2021 roku.

W RPA wykryto jak dotąd ponad 1,3 mln dawek szczepionki i 38 800 zgonów na COVID-19. Rząd kraju chce zaszczepić na COVID 40 z 60 mln obywateli do końca 2021 roku.

Źródło: Al Jazeera, AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA