Kraska: Firmy ograniczają dostawy szczepionek na rynek europejski

- Dziwię się, że Unia Europejska podpisując umowy zawarła takie nieostre klauzule, które naprawdę umożliwiają firmom wycofywanie się z harmonogramu dostaw - powiedział wiceminister Waldemar Kraska, odnosząc się na antenie Polskiego Radia do kwestii opóźnień w dostawach szczepionek przeciw COVID-19.

Aktualizacja: 29.01.2021 15:22 Publikacja: 29.01.2021 14:44

Kraska: Firmy ograniczają dostawy szczepionek na rynek europejski

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

zew

UE znajduje się w sporze z koncernem AstraZeneca w sprawie dostaw szczepionki przeciw COVID-19 w pierwszym kwartale 2021 r. AstraZeneca w ubiegłym tygodniu poinformowała, że dostawy szczepionki do UE w tym okresie będą zmniejszone ze względu na problemy z produkcją w belgijskiej fabryce koncernu. Ma to oznaczać, że UE może otrzymać w tym okresie 31 mln dawek szczepionki - o 60 proc. mniej niż wynikało z pierwotnych uzgodnień.

Zdaniem szefowej KE Ursuli von der Leyen, zapisy w umowie UE z AstraZeneką są "w sposób oczywisty wiążące".

O sprawę szczepionek pytany w radiowej Jedynce był wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. - Kiedy była podpisywana umowa krajów europejskich z firmami farmaceutycznymi, umawialiśmy się na konkretne terminy, konkretne ilości dostaw szczepionek. Całe harmonogramy szczepień były pod to podporządkowane - powiedział.

Czytaj także: Zakup respiratorów. Jarosław Kaczyński wydał oświadczenie

- Umowy zostały podpisane, mieliśmy nadzieję, że będą przez te firmy przestrzegane. No okazuje się, że niestety zdrowie i życie jest mniej ważne niż aspekty biznesowe, bo z tego co widzimy firmy ograniczają dostawy na rynek europejski, sprzedają te szczepionki na inne rynki - dodał.

Waldemar Kraska zaznaczył, że wedle jego wiedzy Komisja Europejska rozważa zakaz wywozu z Europy takich szczepionek "właśnie dla tych firm".

- To pokazuje, że niestety dotrzymywanie umów nie jest dobrą stroną firm farmaceutycznych - ocenił.

Czytaj także:
Grodzki: Najtwardszy lockdown w Polsce niewiele dał

Komisja Europejska opublikowała umowę zawartą w sierpniu 2020 r. z firmą AstraZeneca. Czy sposób skonstruowania zapisów kontraktu nie świadczy o tym, że ktoś w UE nie dopilnował sprawy? - został spytany Kraska.

- Rzeczywiście, czytając zapisy umów - szczególnie z firmą AstraZeneca - też byłem zdziwiony, że tak na miękko zostały zapisane te pewne zobowiązania po stronie firmy i być może prawnicy tych firm doszli do wniosku, że można te zapisy, mówiąc delikatnie, obejść bokiem i zarobić na tym więcej pieniędzy - odparł.

Dowiedz się więcej: Szczepionki przeciw COVID-19. KE ujawnia umowę z firmą AstraZeneca

- Dziwię się, że Unia Europejska podpisując umowy zawarła takie nieostre klauzule, które naprawdę umożliwiają tym firmom wycofywanie się z tego harmonogramu dostaw - zaznaczył Waldemar Kraska.

Decyzja Europejskiej Agencji Leków w sprawie dopuszczenia do użytku szczepionki przeciw COVID-19 firmy AstraZeneca spodziewana jest w piątek.

Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1165
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1164
Świat
Swiatłana Cichanouska: Jesteśmy otwarci na dialog z reżimem Łukaszenki
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1162
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1161
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne