fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Koronawirus w Grecji: Rząd przejmuje dwa prywatne szpitale

Mężczyzna w masce w Salonikach
AFP
Ministerstwo zdrowia Grecji poinformowało, że przejmie dwie prywatne kliniki oraz ich personel w północnej Grecji, ze względu na duże obciążenie publicznych placówek służby zdrowia w tym regionie w związku z drugą falą epidemii COVID-19.

Ministerstwo oświadczyło w piątek, że wcześniej poprosiło o udostępnienie łóżek w dwóch prywatnych szpitalach w celu leczenia pacjentów zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2, ale "nie udało się znaleźć akceptowalnego przez obie strony rozwiązania".

W związku z czym rząd w drodze decyzji administracyjnej przejął kontrolę nad dwoma prywatnymi szpitalami w Salonikach i ich personelem.

Saloniki to drugie co do wielkości miasto w Grecji, jedno z największych ognisk koronawirusa SARS-CoV-2 w Grecji.

Przejęcie szpitali zwiększyło bazę łóżek dla chorych na COVID-19 o 250. Rząd zapłaci za wykorzystanie szpitali i pokryje wynagrodzenie ich pracowników w czasie, gdy w szpitalach tych będą leczeni chorzy na COVID-19.

W Grecji do czwartku wieczorem wykryto ponad 85 200 zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 i blisko 1350 zgonów chorych na COVID-19. Kraj liczy ok. 11 mln mieszkańców.

Do końca miesiąca w Grecji obowiązuje lockdown.

W kraju jest 1 220 łóżek na oddziałach intensywnej terapii - 651 dla chorych na COVID-19. Spośród nich zajętych jest już 555, co oznacza, że wolnych jest tylko 15 proc. łóżek OIOM-owych. W Salonikach wolnych jest 8 takich łóżek.

W całej Grecji dla chorych na COVID-19 są 6 362 łóżka. 4 079 jest już zajętych.

Źródło: AP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA