fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Austria planuje "masowe testy" na koronawirusa

Sebastian Kurz
Sebastian Kurz
AFP
Kanclerz Sebastian Kurz poinformował w niedzielę, że Austria śladem Słowacji chce przeprowadzić masowe testy na obecność koronawirusa.

Na Słowacji, dwie trzecie populacji zostało przebadanych dwa tygodnie temu, a nieco ponad jeden procent badanych uzyskał wynik dodatni.

W sobotę kanclerz Sebastian Kurz ogłosił, że Austria zaostrza swoje obostrzenia, zamykając szkoły i sklepy od wtorku do 6 grudnia. Władze namawiają obywateli, aby w najbliższym czasie unikali wszelkich kontaktów społecznych.

W niedzielę Kurz powiedział, że masowe testy mogą pomóc w ponownym otwarciu kraju w grudniu, ale nie sprecyzował, czy program testów będzie przeprowadzony na taką samą skalę jak na Słowacji.

- Chcemy wdrożyć masowe testy po zakończeniu lockdownu, aby umożliwić bezpieczne ponowne otwarcie szkół i innych miejsc - zapowiedział Kurz.

W pierwszej kolejności przebadani mają być najważniejsze grupy zawodowe, m.in. nauczyciele. 

Wykonanie na szeroką skalę testów ma zapewnić możliwość w miarę normalnego obchodzenia w tym roku świąt Bożego Narodzenia. 

W niedzielę liczba zakażeń w Austrii wyniosła 5665. Liczba aktywnych przypadków spadła po raz pierwszy od 2 października. Jednocześnie o 30 proc. wzrosła w ostatnim tygodniu liczba pacjentów na oddziałach intensywnej terapii.

Źródło: AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA